Liite:Verbitaivutus/espanja/tragar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi tragar
gerundi tragando luo
partisiipin perfekti tragado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) trago
(yo) tragaba luo (yo) tragué luo (yo) tragaré luo
(tú) tragas luo
(tú) tragabas luo (tú) tragaste luo (tú) tragarás luo
(él/ella) traga luo (él/ella) tragaba (él/ella) tragó (él/ella) tragará luo
(nosotr|os, -as) tragamos luo
(nosotr|os, -as) tragábamos luo (nosotr|os, -as) tragamos (nosotr|os, -as) tragaremos luo
(vosotr|os, -as) tragáis luo
(vosotr|os, -as) tragabais luo (vosotr|os, -as) tragasteis luo (vosotr|os, -as) tragaréis luo
(ell|os, -as) tragan luo
(ell|os, -as) tragaban luo (ell|os, -as) tragaron luo (ell|os, -as) tragarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he tragado (yo) había tragado (yo) hube tragado (yo) habré tragado
(tú) has tragado (tú) habías tragado (tú) hubiste tragado (tú) habrás tragado
(él/ella) ha tragado (él/ella) había tragado (él/ella) hubo tragado (él/ella) habrá tragado
(nosotr|os, -as) hemos tragado (nosotr|os, -as) habíamos tragado (nosotr|os, -as) hubimos tragado (nosotr|os, -as) habremos tragado
(vosotr|os, -as) habéis tragado (vosotr|os, -as) habíais tragado (vosotr|os, -as) hubisteis tragado (vosotr|os, -as) habréis tragado
(ell|os, -as) han tragado (ell|os, -as) habían tragado (ell|os, -as) hubieron tragado (ell|os, -as) habrán tragado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) trague luo
(yo) tragara luo
tragase luo
(tú) tragues luo
(tú) tragaras luo
tragases luo
(él/ella) trague
(él/ella) tragara
tragase
(nosotr|os, -as) traguemos luo
(nosotr|os, -as) tragáramos luo
tragásemos luo
(vosotr|os, -as) traguéis luo
(vosotr|os, -as) tragarais luo
tragaseis luo
(ell|os, -as) traguen luo
(ell|os, -as) tragaran luo
tragasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya tragado (yo) hubiera tragado
hubiese tragado
(tú) hayas tragado (tú) hubieras tragado
hubieses tragado
(él/ella) ha tragado (él/ella) hubiera tragado
hubiese tragado
(nosotr|os, -as) hayamos tragado (nosotr|os, -as) hubiéramos tragado
hubiésemos tragado
(vosotr|os, -as) hayáis tragado (vosotr|os, -as) hubierais tragado
hubieseis tragado
(ell|os, -as) hayan tragado (ell|os, -as) hubieran tragado
hubiesen tragado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) tragaría luo (yo) habría tragado
(tú) tragarías luo (tú) habrías tragado
(él/ella) tragaría (él/ella) habría tragado
(nosotr|os, -as) tragaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos tragado
(vosotr|os, -as) tragaríais luo (vosotr|os, -as) habríais tragado
(ell|os, -as) tragarían luo (ell|os, -as) habrían tragado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) traga no tragues
(él/ella) trague
no trague
(nosotr|os, -as) traguemos no traguemos
(vosotr|os, -as) tragad luo no traguéis
(ellos|os, -as) traguen
no traguen