Liite:Verbitaivutus/espanja/temer

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi temer
gerundi temiendo luo
partisiipin perfekti temido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) temo (yo) temía luo (yo) temí luo (yo) temeré luo
(tú) temes luo (tú) temías luo (tú) temiste luo (tú) temerás luo
(él/ella) teme (él/ella) temía (él/ella) temió luo (él/ella) temerá luo
(nosotr|os, -as) tememos luo (nosotr|os, -as) temíamos luo (nosotr|os, -as) temimos luo (nosotr|os, -as) temeremos luo
(vosotr|os, -as) teméis luo (vosotr|os, -as) temíais luo (vosotr|os, -as) temisteis luo (vosotr|os, -as) temeréis luo
(ell|os, -as) temen (ell|os, -as) temían luo (ell|os, -as) temieron luo (ell|os, -as) temerán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he temido (yo) había temido (yo) hube temido (yo) habré temido
(tú) has temido (tú) habías temido (tú) hubiste temido (tú) habrás temido
(él/ella) ha temido (él/ella) había temido (él/ella) hubo temido (él/ella) habrá temido
(nosotr|os, -as) hemos temido (nosotr|os, -as) habíamos temido (nosotr|os, -as) hubimos temido (nosotr|os, -as) habremos temido
(vosotr|os, -as) habéis temido (vosotr|os, -as) habíais temido (vosotr|os, -as) hubisteis temido (vosotr|os, -as) habréis temido
(ell|os, -as) han temido (ell|os, -as) habían temido (ell|os, -as) hubieron temido (ell|os, -as) habrán temido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) tema (yo) temiera luo
temiese luo
(tú) temas luo (tú) temieras luo
temieses luo
(él/ella) tema (él/ella) temiera
temiese
(nosotr|os, -as) temamos luo (nosotr|os, -as) temiéramos luo
temiésemos luo
(vosotr|os, -as) temáis luo (vosotr|os, -as) temierais luo
temieseis luo
(ell|os, -as) teman luo (ell|os, -as) temieran luo
temiesen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya temido (yo) hubiera temido
hubiese temido
(tú) hayas temido (tú) hubieras temido
hubieses temido
(él/ella) ha temido (él/ella) hubiera temido
hubiese temido
(nosotr|os, -as) hayamos temido (nosotr|os, -as) hubiéramos temido
hubiésemos temido
(vosotr|os, -as) hayáis temido (vosotr|os, -as) hubierais temido
hubieseis temido
(ell|os, -as) hayan temido (ell|os, -as) hubieran temido
hubiesen temido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) temería luo (yo) habría temido
(tú) temerías luo (tú) habrías temido
(él/ella) temería (él/ella) habría temido
(nosotr|os, -as) temeríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos temido
(vosotr|os, -as) temeríais luo (vosotr|os, -as) habríais temido
(ell|os, -as) temerían luo (ell|os, -as) habrían temido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) teme no temas
(él/ella) tema no tema
(nosotr|os, -as) temamos no temamos
(vosotr|os, -as) temed luo no temáis
(ellos|os, -as) teman no teman