Liite:Verbitaivutus/espanja/saciar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi saciar
gerundi saciando luo
partisiipin perfekti saciado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) sacio luo
(yo) saciaba luo (yo) sacié luo (yo) saciaré luo
(tú) sacias luo
(tú) saciabas luo (tú) saciaste luo (tú) saciarás luo
(él/ella) sacia luo (él/ella) saciaba (él/ella) sació (él/ella) saciará luo
(nosotr|os, -as) saciamos luo
(nosotr|os, -as) saciábamos luo (nosotr|os, -as) saciamos (nosotr|os, -as) saciaremos luo
(vosotr|os, -as) saciáis luo
(vosotr|os, -as) saciabais luo (vosotr|os, -as) saciasteis luo (vosotr|os, -as) saciaréis luo
(ell|os, -as) sacian luo
(ell|os, -as) saciaban luo (ell|os, -as) saciaron luo (ell|os, -as) saciarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he saciado (yo) había saciado (yo) hube saciado (yo) habré saciado
(tú) has saciado (tú) habías saciado (tú) hubiste saciado (tú) habrás saciado
(él/ella) ha saciado (él/ella) había saciado (él/ella) hubo saciado (él/ella) habrá saciado
(nosotr|os, -as) hemos saciado (nosotr|os, -as) habíamos saciado (nosotr|os, -as) hubimos saciado (nosotr|os, -as) habremos saciado
(vosotr|os, -as) habéis saciado (vosotr|os, -as) habíais saciado (vosotr|os, -as) hubisteis saciado (vosotr|os, -as) habréis saciado
(ell|os, -as) han saciado (ell|os, -as) habían saciado (ell|os, -as) hubieron saciado (ell|os, -as) habrán saciado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) sacie luo
(yo) saciara luo
saciase luo
(tú) sacies luo
(tú) saciaras luo
saciases luo
(él/ella) sacie
(él/ella) saciara
saciase
(nosotr|os, -as) saciemos luo
(nosotr|os, -as) saciáramos luo
saciásemos luo
(vosotr|os, -as) saciéis luo
(vosotr|os, -as) saciarais luo
saciaseis luo
(ell|os, -as) sacien luo
(ell|os, -as) saciaran luo
saciasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya saciado (yo) hubiera saciado
hubiese saciado
(tú) hayas saciado (tú) hubieras saciado
hubieses saciado
(él/ella) ha saciado (él/ella) hubiera saciado
hubiese saciado
(nosotr|os, -as) hayamos saciado (nosotr|os, -as) hubiéramos saciado
hubiésemos saciado
(vosotr|os, -as) hayáis saciado (vosotr|os, -as) hubierais saciado
hubieseis saciado
(ell|os, -as) hayan saciado (ell|os, -as) hubieran saciado
hubiesen saciado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) saciaría luo (yo) habría saciado
(tú) saciarías luo (tú) habrías saciado
(él/ella) saciaría (él/ella) habría saciado
(nosotr|os, -as) saciaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos saciado
(vosotr|os, -as) saciaríais luo (vosotr|os, -as) habríais saciado
(ell|os, -as) saciarían luo (ell|os, -as) habrían saciado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) sacia no sacies
(él/ella) sacie
no sacie
(nosotr|os, -as) saciemos no saciemos
(vosotr|os, -as) saciad luo no saciéis
(ellos|os, -as) sacien
no sacien