Liite:Verbitaivutus/espanja/restar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi restar
gerundi restando luo
partisiipin perfekti restado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) resto
(yo) restaba luo (yo) resté luo (yo) restaré luo
(tú) restas luo
(tú) restabas luo (tú) restaste luo (tú) restarás luo
(él/ella) resta (él/ella) restaba (él/ella) restó (él/ella) restará luo
(nosotr|os, -as) restamos luo
(nosotr|os, -as) restábamos luo (nosotr|os, -as) restamos (nosotr|os, -as) restaremos luo
(vosotr|os, -as) restáis luo
(vosotr|os, -as) restabais luo (vosotr|os, -as) restasteis luo (vosotr|os, -as) restaréis luo
(ell|os, -as) restan luo
(ell|os, -as) restaban luo (ell|os, -as) restaron (ell|os, -as) restarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he restado (yo) había restado (yo) hube restado (yo) habré restado
(tú) has restado (tú) habías restado (tú) hubiste restado (tú) habrás restado
(él/ella) ha restado (él/ella) había restado (él/ella) hubo restado (él/ella) habrá restado
(nosotr|os, -as) hemos restado (nosotr|os, -as) habíamos restado (nosotr|os, -as) hubimos restado (nosotr|os, -as) habremos restado
(vosotr|os, -as) habéis restado (vosotr|os, -as) habíais restado (vosotr|os, -as) hubisteis restado (vosotr|os, -as) habréis restado
(ell|os, -as) han restado (ell|os, -as) habían restado (ell|os, -as) hubieron restado (ell|os, -as) habrán restado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) reste
(yo) restara luo
restase luo
(tú) restes luo
(tú) restaras luo
restases luo
(él/ella) reste
(él/ella) restara
restase
(nosotr|os, -as) restemos luo
(nosotr|os, -as) restáramos luo
restásemos luo
(vosotr|os, -as) restéis luo
(vosotr|os, -as) restarais luo
restaseis luo
(ell|os, -as) resten
(ell|os, -as) restaran luo
restasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya restado (yo) hubiera restado
hubiese restado
(tú) hayas restado (tú) hubieras restado
hubieses restado
(él/ella) ha restado (él/ella) hubiera restado
hubiese restado
(nosotr|os, -as) hayamos restado (nosotr|os, -as) hubiéramos restado
hubiésemos restado
(vosotr|os, -as) hayáis restado (vosotr|os, -as) hubierais restado
hubieseis restado
(ell|os, -as) hayan restado (ell|os, -as) hubieran restado
hubiesen restado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) restaría luo (yo) habría restado
(tú) restarías luo (tú) habrías restado
(él/ella) restaría (él/ella) habría restado
(nosotr|os, -as) restaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos restado
(vosotr|os, -as) restaríais luo (vosotr|os, -as) habríais restado
(ell|os, -as) restarían luo (ell|os, -as) habrían restado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) resta no restes
(él/ella) reste
no reste
(nosotr|os, -as) restemos no restemos
(vosotr|os, -as) restad luo no restéis
(ellos|os, -as) resten
no resten