Liite:Verbitaivutus/espanja/poder

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi poder
gerundi podiendo
partisiipin perfekti podido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) puedo (yo) podía (yo) pude (yo) podré
(tú) puedes (tú) podías (tú) pudiste (tú) podrás
(él/ella) puede (él/ella) podía (él/ella) pudo (él/ella) podrá
(nosotr|os, -as) podemos (nosotr|os, -as) podíamos (nosotr|os, -as) pudimos (nosotr|os, -as) podremos
(vosotr|os, -as) podéis (vosotr|os, -as) podíais (vosotr|os, -as) pudisteis (vosotr|os, -as) podréis
(ell|os, -as) pueden (ell|os, -as) podían (ell|os, -as) pudieron (ell|os, -as) podrán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he podido (yo) había podido (yo) hube podido (yo) habré podido
(tú) has podido (tú) habías podido (tú) hubiste podido (tú) habrás podido
(él/ella) ha podido (él/ella) había podido (él/ella) hubo podido (él/ella) habrá podido
(nosotr|os, -as) hemos podido (nosotr|os, -as) habíamos podido (nosotr|os, -as) hubimos podido (nosotr|os, -as) habremos podido
(vosotr|os, -as) habéis podido (vosotr|os, -as) habíais podido (vosotr|os, -as) hubisteis podido (vosotr|os, -as) habréis podido
(ell|os, -as) han podido (ell|os, -as) habían podido (ell|os, -as) hubieron podido (ell|os, -as) habrán podido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) pueda (yo) pudiera
pudiese
(tú) puedas (tú) pudieras
pudieses
(él/ella) pueda (él/ella) pudiera
pudiese
(nosotr|os, -as) podamos (nosotr|os, -as) pudiéramos
pudiésemos
(vosotr|os, -as) podáis (vosotr|os, -as) pudierais
pudieseis
(ell|os, -as) puedan (ell|os, -as) pudieran
pudiesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya podido (yo) hubiera podido
hubiese podido
(tú) hayas podido (tú) hubieras podido
hubieses podido
(él/ella) ha podido (él/ella) hubiera podido
hubiese podido
(nosotr|os, -as) hayamos podido (nosotr|os, -as) hubiéramos podido
hubiésemos podido
(vosotr|os, -as) hayáis podido (vosotr|os, -as) hubierais podido
hubieseis podido
(ell|os, -as) hayan podido (ell|os, -as) hubieran podido
hubiesen podido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) podría (yo) habría podido
(tú) podrías (tú) habrías podido
(él/ella) podría (él/ella) habría podido
(nosotr|os, -as) podríamos (nosotr|os, -as) habríamos podido
(vosotr|os, -as) podríais (vosotr|os, -as) habríais podido
(ell|os, -as) podrían (ell|os, -as) habrían podido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) puede no puedas
(él/ella) pueda no pueda
(nosotr|os, -as) podamos no podamos
(vosotr|os, -as) poded no podáis
(ellos|os, -as) puedan no puedan