Liite:Verbitaivutus/espanja/perdonar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi perdonar
gerundi perdonando luo
partisiipin perfekti perdonado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) perdono luo
(yo) perdonaba luo (yo) perdoné luo (yo) perdonaré luo
(tú) perdonas luo
(tú) perdonabas luo (tú) perdonaste luo (tú) perdonarás luo
(él/ella) perdona luo (él/ella) perdonaba (él/ella) perdonó (él/ella) perdonará luo
(nosotr|os, -as) perdonamos luo
(nosotr|os, -as) perdonábamos luo (nosotr|os, -as) perdonamos (nosotr|os, -as) perdonaremos luo
(vosotr|os, -as) perdonáis luo
(vosotr|os, -as) perdonabais luo (vosotr|os, -as) perdonasteis luo (vosotr|os, -as) perdonaréis luo
(ell|os, -as) perdonan luo
(ell|os, -as) perdonaban luo (ell|os, -as) perdonaron luo (ell|os, -as) perdonarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he perdonado (yo) había perdonado (yo) hube perdonado (yo) habré perdonado
(tú) has perdonado (tú) habías perdonado (tú) hubiste perdonado (tú) habrás perdonado
(él/ella) ha perdonado (él/ella) había perdonado (él/ella) hubo perdonado (él/ella) habrá perdonado
(nosotr|os, -as) hemos perdonado (nosotr|os, -as) habíamos perdonado (nosotr|os, -as) hubimos perdonado (nosotr|os, -as) habremos perdonado
(vosotr|os, -as) habéis perdonado (vosotr|os, -as) habíais perdonado (vosotr|os, -as) hubisteis perdonado (vosotr|os, -as) habréis perdonado
(ell|os, -as) han perdonado (ell|os, -as) habían perdonado (ell|os, -as) hubieron perdonado (ell|os, -as) habrán perdonado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) perdone luo
(yo) perdonara luo
perdonase luo
(tú) perdones luo
(tú) perdonaras luo
perdonases luo
(él/ella) perdone
(él/ella) perdonara
perdonase
(nosotr|os, -as) perdonemos luo
(nosotr|os, -as) perdonáramos luo
perdonásemos luo
(vosotr|os, -as) perdonéis luo
(vosotr|os, -as) perdonarais luo
perdonaseis luo
(ell|os, -as) perdonen luo
(ell|os, -as) perdonaran luo
perdonasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya perdonado (yo) hubiera perdonado
hubiese perdonado
(tú) hayas perdonado (tú) hubieras perdonado
hubieses perdonado
(él/ella) ha perdonado (él/ella) hubiera perdonado
hubiese perdonado
(nosotr|os, -as) hayamos perdonado (nosotr|os, -as) hubiéramos perdonado
hubiésemos perdonado
(vosotr|os, -as) hayáis perdonado (vosotr|os, -as) hubierais perdonado
hubieseis perdonado
(ell|os, -as) hayan perdonado (ell|os, -as) hubieran perdonado
hubiesen perdonado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) perdonaría luo (yo) habría perdonado
(tú) perdonarías luo (tú) habrías perdonado
(él/ella) perdonaría (él/ella) habría perdonado
(nosotr|os, -as) perdonaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos perdonado
(vosotr|os, -as) perdonaríais luo (vosotr|os, -as) habríais perdonado
(ell|os, -as) perdonarían luo (ell|os, -as) habrían perdonado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) perdona no perdones
(él/ella) perdone
no perdone
(nosotr|os, -as) perdonemos no perdonemos
(vosotr|os, -as) perdonad luo no perdonéis
(ellos|os, -as) perdonen
no perdonen