Liite:Verbitaivutus/espanja/oscilar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi oscilar
gerundi oscilando luo
partisiipin perfekti oscilado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) oscilo luo
(yo) oscilaba luo (yo) oscilé luo (yo) oscilaré luo
(tú) oscilas luo
(tú) oscilabas luo (tú) oscilaste luo (tú) oscilarás luo
(él/ella) oscila luo (él/ella) oscilaba (él/ella) osciló (él/ella) oscilará luo
(nosotr|os, -as) oscilamos luo
(nosotr|os, -as) oscilábamos luo (nosotr|os, -as) oscilamos (nosotr|os, -as) oscilaremos luo
(vosotr|os, -as) osciláis luo
(vosotr|os, -as) oscilabais luo (vosotr|os, -as) oscilasteis luo (vosotr|os, -as) oscilaréis luo
(ell|os, -as) oscilan luo
(ell|os, -as) oscilaban luo (ell|os, -as) oscilaron luo (ell|os, -as) oscilarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he oscilado (yo) había oscilado (yo) hube oscilado (yo) habré oscilado
(tú) has oscilado (tú) habías oscilado (tú) hubiste oscilado (tú) habrás oscilado
(él/ella) ha oscilado (él/ella) había oscilado (él/ella) hubo oscilado (él/ella) habrá oscilado
(nosotr|os, -as) hemos oscilado (nosotr|os, -as) habíamos oscilado (nosotr|os, -as) hubimos oscilado (nosotr|os, -as) habremos oscilado
(vosotr|os, -as) habéis oscilado (vosotr|os, -as) habíais oscilado (vosotr|os, -as) hubisteis oscilado (vosotr|os, -as) habréis oscilado
(ell|os, -as) han oscilado (ell|os, -as) habían oscilado (ell|os, -as) hubieron oscilado (ell|os, -as) habrán oscilado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) oscile luo
(yo) oscilara luo
oscilase luo
(tú) osciles luo
(tú) oscilaras luo
oscilases luo
(él/ella) oscile
(él/ella) oscilara
oscilase
(nosotr|os, -as) oscilemos luo
(nosotr|os, -as) osciláramos luo
oscilásemos luo
(vosotr|os, -as) osciléis luo
(vosotr|os, -as) oscilarais luo
oscilaseis luo
(ell|os, -as) oscilen luo
(ell|os, -as) oscilaran luo
oscilasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya oscilado (yo) hubiera oscilado
hubiese oscilado
(tú) hayas oscilado (tú) hubieras oscilado
hubieses oscilado
(él/ella) ha oscilado (él/ella) hubiera oscilado
hubiese oscilado
(nosotr|os, -as) hayamos oscilado (nosotr|os, -as) hubiéramos oscilado
hubiésemos oscilado
(vosotr|os, -as) hayáis oscilado (vosotr|os, -as) hubierais oscilado
hubieseis oscilado
(ell|os, -as) hayan oscilado (ell|os, -as) hubieran oscilado
hubiesen oscilado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) oscilaría luo (yo) habría oscilado
(tú) oscilarías luo (tú) habrías oscilado
(él/ella) oscilaría (él/ella) habría oscilado
(nosotr|os, -as) oscilaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos oscilado
(vosotr|os, -as) oscilaríais luo (vosotr|os, -as) habríais oscilado
(ell|os, -as) oscilarían luo (ell|os, -as) habrían oscilado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) oscila no osciles
(él/ella) oscile
no oscile
(nosotr|os, -as) oscilemos no oscilemos
(vosotr|os, -as) oscilad luo no osciléis
(ellos|os, -as) oscilen
no oscilen