Liite:Verbitaivutus/espanja/orar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi orar
gerundi orando luo
partisiipin perfekti orado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) oro
(yo) oraba luo (yo) oré luo (yo) oraré luo
(tú) oras
(tú) orabas luo (tú) oraste luo (tú) orarás luo
(él/ella) ora (él/ella) oraba (él/ella) oró (él/ella) orará luo
(nosotr|os, -as) oramos luo
(nosotr|os, -as) orábamos luo (nosotr|os, -as) oramos (nosotr|os, -as) oraremos luo
(vosotr|os, -as) oráis luo
(vosotr|os, -as) orabais luo (vosotr|os, -as) orasteis luo (vosotr|os, -as) oraréis luo
(ell|os, -as) oran luo
(ell|os, -as) oraban luo (ell|os, -as) oraron luo (ell|os, -as) orarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he orado (yo) había orado (yo) hube orado (yo) habré orado
(tú) has orado (tú) habías orado (tú) hubiste orado (tú) habrás orado
(él/ella) ha orado (él/ella) había orado (él/ella) hubo orado (él/ella) habrá orado
(nosotr|os, -as) hemos orado (nosotr|os, -as) habíamos orado (nosotr|os, -as) hubimos orado (nosotr|os, -as) habremos orado
(vosotr|os, -as) habéis orado (vosotr|os, -as) habíais orado (vosotr|os, -as) hubisteis orado (vosotr|os, -as) habréis orado
(ell|os, -as) han orado (ell|os, -as) habían orado (ell|os, -as) hubieron orado (ell|os, -as) habrán orado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) ore
(yo) orara luo
orase luo
(tú) ores
(tú) oraras luo
orases luo
(él/ella) ore
(él/ella) orara
orase
(nosotr|os, -as) oremos luo
(nosotr|os, -as) oráramos luo
orásemos luo
(vosotr|os, -as) oréis luo
(vosotr|os, -as) orarais luo
oraseis luo
(ell|os, -as) oren
(ell|os, -as) oraran luo
orasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya orado (yo) hubiera orado
hubiese orado
(tú) hayas orado (tú) hubieras orado
hubieses orado
(él/ella) ha orado (él/ella) hubiera orado
hubiese orado
(nosotr|os, -as) hayamos orado (nosotr|os, -as) hubiéramos orado
hubiésemos orado
(vosotr|os, -as) hayáis orado (vosotr|os, -as) hubierais orado
hubieseis orado
(ell|os, -as) hayan orado (ell|os, -as) hubieran orado
hubiesen orado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) oraría luo (yo) habría orado
(tú) orarías luo (tú) habrías orado
(él/ella) oraría (él/ella) habría orado
(nosotr|os, -as) oraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos orado
(vosotr|os, -as) oraríais luo (vosotr|os, -as) habríais orado
(ell|os, -as) orarían luo (ell|os, -as) habrían orado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) ora no ores
(él/ella) ore
no ore
(nosotr|os, -as) oremos no oremos
(vosotr|os, -as) orad luo no oréis
(ellos|os, -as) oren
no oren