Liite:Verbitaivutus/espanja/mutilar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi mutilar
gerundi mutilando luo
partisiipin perfekti mutilado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) mutilo luo
(yo) mutilaba luo (yo) mutilé luo (yo) mutilaré luo
(tú) mutilas luo
(tú) mutilabas luo (tú) mutilaste luo (tú) mutilarás luo
(él/ella) mutila luo (él/ella) mutilaba (él/ella) mutiló (él/ella) mutilará luo
(nosotr|os, -as) mutilamos luo
(nosotr|os, -as) mutilábamos luo (nosotr|os, -as) mutilamos (nosotr|os, -as) mutilaremos luo
(vosotr|os, -as) mutiláis luo
(vosotr|os, -as) mutilabais luo (vosotr|os, -as) mutilasteis luo (vosotr|os, -as) mutilaréis luo
(ell|os, -as) mutilan luo
(ell|os, -as) mutilaban luo (ell|os, -as) mutilaron luo (ell|os, -as) mutilarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he mutilado (yo) había mutilado (yo) hube mutilado (yo) habré mutilado
(tú) has mutilado (tú) habías mutilado (tú) hubiste mutilado (tú) habrás mutilado
(él/ella) ha mutilado (él/ella) había mutilado (él/ella) hubo mutilado (él/ella) habrá mutilado
(nosotr|os, -as) hemos mutilado (nosotr|os, -as) habíamos mutilado (nosotr|os, -as) hubimos mutilado (nosotr|os, -as) habremos mutilado
(vosotr|os, -as) habéis mutilado (vosotr|os, -as) habíais mutilado (vosotr|os, -as) hubisteis mutilado (vosotr|os, -as) habréis mutilado
(ell|os, -as) han mutilado (ell|os, -as) habían mutilado (ell|os, -as) hubieron mutilado (ell|os, -as) habrán mutilado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) mutile luo
(yo) mutilara luo
mutilase luo
(tú) mutiles luo
(tú) mutilaras luo
mutilases luo
(él/ella) mutile
(él/ella) mutilara
mutilase
(nosotr|os, -as) mutilemos luo
(nosotr|os, -as) mutiláramos luo
mutilásemos luo
(vosotr|os, -as) mutiléis luo
(vosotr|os, -as) mutilarais luo
mutilaseis luo
(ell|os, -as) mutilen luo
(ell|os, -as) mutilaran luo
mutilasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya mutilado (yo) hubiera mutilado
hubiese mutilado
(tú) hayas mutilado (tú) hubieras mutilado
hubieses mutilado
(él/ella) ha mutilado (él/ella) hubiera mutilado
hubiese mutilado
(nosotr|os, -as) hayamos mutilado (nosotr|os, -as) hubiéramos mutilado
hubiésemos mutilado
(vosotr|os, -as) hayáis mutilado (vosotr|os, -as) hubierais mutilado
hubieseis mutilado
(ell|os, -as) hayan mutilado (ell|os, -as) hubieran mutilado
hubiesen mutilado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) mutilaría luo (yo) habría mutilado
(tú) mutilarías luo (tú) habrías mutilado
(él/ella) mutilaría (él/ella) habría mutilado
(nosotr|os, -as) mutilaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos mutilado
(vosotr|os, -as) mutilaríais luo (vosotr|os, -as) habríais mutilado
(ell|os, -as) mutilarían luo (ell|os, -as) habrían mutilado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) mutila no mutiles
(él/ella) mutile
no mutile
(nosotr|os, -as) mutilemos no mutilemos
(vosotr|os, -as) mutilad luo no mutiléis
(ellos|os, -as) mutilen
no mutilen