Liite:Verbitaivutus/espanja/mover

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi mover
gerundi moviendo luo
partisiipin perfekti movido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) muevo (yo) movía luo (yo) moví luo (yo) moveré luo
(tú) mueves luo (tú) movías luo (tú) moviste luo (tú) moverás luo
(él/ella) mueve luo (él/ella) movía (él/ella) movió (él/ella) moverá
(nosotr|os, -as) movemos luo (nosotr|os, -as) movíamos luo (nosotr|os, -as) movimos luo (nosotr|os, -as) moveremos luo
(vosotr|os, -as) movéis luo (vosotr|os, -as) movíais luo (vosotr|os, -as) movisteis luo (vosotr|os, -as) moveréis luo
(ell|os, -as) mueven (ell|os, -as) movían luo (ell|os, -as) movieron (ell|os, -as) moverán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he movido (yo) había movido (yo) hube movido (yo) habré movido
(tú) has movido (tú) habías movido (tú) hubiste movido (tú) habrás movido
(él/ella) ha movido (él/ella) había movido (él/ella) hubo movido (él/ella) habrá movido
(nosotr|os, -as) hemos movido (nosotr|os, -as) habíamos movido (nosotr|os, -as) hubimos movido (nosotr|os, -as) habremos movido
(vosotr|os, -as) habéis movido (vosotr|os, -as) habíais movido (vosotr|os, -as) hubisteis movido (vosotr|os, -as) habréis movido
(ell|os, -as) han movido (ell|os, -as) habían movido (ell|os, -as) hubieron movido (ell|os, -as) habrán movido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) mueva luo (yo) moviera luo
moviese luo
(tú) muevas luo (tú) movieras luo
movieses luo
(él/ella) mueva (él/ella) moviera
moviese
(nosotr|os, -as) movamos luo (nosotr|os, -as) moviéramos luo
moviésemos luo
(vosotr|os, -as) mováis luo (vosotr|os, -as) movierais luo
movieseis luo
(ell|os, -as) muevan luo (ell|os, -as) movieran luo
moviesen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya movido (yo) hubiera movido
hubiese movido
(tú) hayas movido (tú) hubieras movido
hubieses movido
(él/ella) ha movido (él/ella) hubiera movido
hubiese movido
(nosotr|os, -as) hayamos movido (nosotr|os, -as) hubiéramos movido
hubiésemos movido
(vosotr|os, -as) hayáis movido (vosotr|os, -as) hubierais movido
hubieseis movido
(ell|os, -as) hayan movido (ell|os, -as) hubieran movido
hubiesen movido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) movería luo (yo) habría movido
(tú) moverías luo (tú) habrías movido
(él/ella) movería (él/ella) habría movido
(nosotr|os, -as) moveríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos movido
(vosotr|os, -as) moveríais luo (vosotr|os, -as) habríais movido
(ell|os, -as) moverían luo (ell|os, -as) habrían movido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) mueve no muevas
(él/ella) mueva no mueva
(nosotr|os, -as) movamos no movamos
(vosotr|os, -as) moved no mováis
(ellos|os, -as) muevan no muevan