Liite:Verbitaivutus/espanja/machacar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi machacar
gerundi machacando luo
partisiipin perfekti machacado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) machaco luo
(yo) machacaba luo (yo) machaqué luo (yo) machacaré luo
(tú) machacas luo
(tú) machacabas luo (tú) machacaste luo (tú) machacarás luo
(él/ella) machaca luo (él/ella) machacaba (él/ella) machacó (él/ella) machacará luo
(nosotr|os, -as) machacamos luo
(nosotr|os, -as) machacábamos luo (nosotr|os, -as) machacamos (nosotr|os, -as) machacaremos luo
(vosotr|os, -as) machacáis luo
(vosotr|os, -as) machacabais luo (vosotr|os, -as) machacasteis luo (vosotr|os, -as) machacaréis luo
(ell|os, -as) machacan luo
(ell|os, -as) machacaban luo (ell|os, -as) machacaron luo (ell|os, -as) machacarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he machacado (yo) había machacado (yo) hube machacado (yo) habré machacado
(tú) has machacado (tú) habías machacado (tú) hubiste machacado (tú) habrás machacado
(él/ella) ha machacado (él/ella) había machacado (él/ella) hubo machacado (él/ella) habrá machacado
(nosotr|os, -as) hemos machacado (nosotr|os, -as) habíamos machacado (nosotr|os, -as) hubimos machacado (nosotr|os, -as) habremos machacado
(vosotr|os, -as) habéis machacado (vosotr|os, -as) habíais machacado (vosotr|os, -as) hubisteis machacado (vosotr|os, -as) habréis machacado
(ell|os, -as) han machacado (ell|os, -as) habían machacado (ell|os, -as) hubieron machacado (ell|os, -as) habrán machacado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) machaque luo
(yo) machacara luo
machacase luo
(tú) machaques luo
(tú) machacaras luo
machacases luo
(él/ella) machaque
(él/ella) machacara
machacase
(nosotr|os, -as) machaquemos luo
(nosotr|os, -as) machacáramos luo
machacásemos luo
(vosotr|os, -as) machaquéis luo
(vosotr|os, -as) machacarais luo
machacaseis luo
(ell|os, -as) machaquen luo
(ell|os, -as) machacaran luo
machacasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya machacado (yo) hubiera machacado
hubiese machacado
(tú) hayas machacado (tú) hubieras machacado
hubieses machacado
(él/ella) ha machacado (él/ella) hubiera machacado
hubiese machacado
(nosotr|os, -as) hayamos machacado (nosotr|os, -as) hubiéramos machacado
hubiésemos machacado
(vosotr|os, -as) hayáis machacado (vosotr|os, -as) hubierais machacado
hubieseis machacado
(ell|os, -as) hayan machacado (ell|os, -as) hubieran machacado
hubiesen machacado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) machacaría luo (yo) habría machacado
(tú) machacarías luo (tú) habrías machacado
(él/ella) machacaría (él/ella) habría machacado
(nosotr|os, -as) machacaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos machacado
(vosotr|os, -as) machacaríais luo (vosotr|os, -as) habríais machacado
(ell|os, -as) machacarían luo (ell|os, -as) habrían machacado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) machaca no machaques
(él/ella) machaque
no machaque
(nosotr|os, -as) machaquemos no machaquemos
(vosotr|os, -as) machacad luo no machaquéis
(ellos|os, -as) machaquen
no machaquen