Liite:Verbitaivutus/espanja/llamar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi llamar
gerundi llamando luo
partisiipin perfekti llamado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) llamo luo
(yo) llamaba luo (yo) llamé luo (yo) llamaré luo
(tú) llamas
(tú) llamabas luo (tú) llamaste luo (tú) llamarás luo
(él/ella) llama (él/ella) llamaba (él/ella) llamó (él/ella) llamará
(nosotr|os, -as) llamamos luo
(nosotr|os, -as) llamábamos luo (nosotr|os, -as) llamamos (nosotr|os, -as) llamaremos luo
(vosotr|os, -as) llamáis luo
(vosotr|os, -as) llamabais luo (vosotr|os, -as) llamasteis luo (vosotr|os, -as) llamaréis luo
(ell|os, -as) llaman
(ell|os, -as) llamaban (ell|os, -as) llamaron (ell|os, -as) llamarán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he llamado (yo) había llamado (yo) hube llamado (yo) habré llamado
(tú) has llamado (tú) habías llamado (tú) hubiste llamado (tú) habrás llamado
(él/ella) ha llamado (él/ella) había llamado (él/ella) hubo llamado (él/ella) habrá llamado
(nosotr|os, -as) hemos llamado (nosotr|os, -as) habíamos llamado (nosotr|os, -as) hubimos llamado (nosotr|os, -as) habremos llamado
(vosotr|os, -as) habéis llamado (vosotr|os, -as) habíais llamado (vosotr|os, -as) hubisteis llamado (vosotr|os, -as) habréis llamado
(ell|os, -as) han llamado (ell|os, -as) habían llamado (ell|os, -as) hubieron llamado (ell|os, -as) habrán llamado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) llame luo
(yo) llamara luo
llamase luo
(tú) llames luo
(tú) llamaras luo
llamases luo
(él/ella) llame
(él/ella) llamara
llamase
(nosotr|os, -as) llamemos luo
(nosotr|os, -as) llamáramos luo
llamásemos luo
(vosotr|os, -as) llaméis luo
(vosotr|os, -as) llamarais luo
llamaseis luo
(ell|os, -as) llamen luo
(ell|os, -as) llamaran luo
llamasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya llamado (yo) hubiera llamado
hubiese llamado
(tú) hayas llamado (tú) hubieras llamado
hubieses llamado
(él/ella) ha llamado (él/ella) hubiera llamado
hubiese llamado
(nosotr|os, -as) hayamos llamado (nosotr|os, -as) hubiéramos llamado
hubiésemos llamado
(vosotr|os, -as) hayáis llamado (vosotr|os, -as) hubierais llamado
hubieseis llamado
(ell|os, -as) hayan llamado (ell|os, -as) hubieran llamado
hubiesen llamado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) llamaría luo (yo) habría llamado
(tú) llamarías luo (tú) habrías llamado
(él/ella) llamaría (él/ella) habría llamado
(nosotr|os, -as) llamaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos llamado
(vosotr|os, -as) llamaríais luo (vosotr|os, -as) habríais llamado
(ell|os, -as) llamarían luo (ell|os, -as) habrían llamado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) llama no llames
(él/ella) llame
no llame
(nosotr|os, -as) llamemos no llamemos
(vosotr|os, -as) llamad luo no llaméis
(ellos|os, -as) llamen
no llamen