Liite:Verbitaivutus/espanja/ir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi ir
gerundi yendo
partisiipin perfekti ido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) voy (yo) iba (yo) fui (yo) iré
(tú) vas (tú) ibas (tú) fuiste (tú) irás
(él/ella) va (él/ella) iba (él/ella) fue (él/ella) irá
(nosotr|os, -as) vamos (nosotr|os, -as) íbamos (nosotr|os, -as) fuimos (nosotr|os, -as) iremos
(vosotr|os, -as) vais (vosotr|os, -as) ibais (vosotr|os, -as) fuisteis (vosotr|os, -as) iréis
(ell|os, -as) van (ell|os, -as) iban (ell|os, -as) fueron (ell|os, -as) irán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he ido (yo) había ido (yo) hube ido (yo) habré ido
(tú) has ido (tú) habías ido (tú) hubiste ido (tú) habrás ido
(él/ella) ha ido (él/ella) había ido (él/ella) hubo ido (él/ella) habrá ido
(nosotr|os, -as) hemos ido (nosotr|os, -as) habíamos ido (nosotr|os, -as) hubimos ido (nosotr|os, -as) habremos ido
(vosotr|os, -as) habéis ido (vosotr|os, -as) habíais ido (vosotr|os, -as) hubisteis ido (vosotr|os, -as) habréis ido
(ell|os, -as) han ido (ell|os, -as) habían ido (ell|os, -as) hubieron ido (ell|os, -as) habrán ido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) vaya (yo) fuera
fuese
(tú) vayas (tú) fueras
fueses
(él/ella) vaya (él/ella) fuera
fuese
(nosotr|os, -as) vayamos (nosotr|os, -as) fuéramos
fuésemos
(vosotr|os, -as) vayáis (vosotr|os, -as) fuerais
fueseis
(ell|os, -as) vayan (ell|os, -as) fueran
fuesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya ido (yo) hubiera ido
hubiese ido
(tú) hayas ido (tú) hubieras ido
hubieses ido
(él/ella) ha ido (él/ella) hubiera ido
hubiese ido
(nosotr|os, -as) hayamos ido (nosotr|os, -as) hubiéramos ido
hubiésemos ido
(vosotr|os, -as) hayáis ido (vosotr|os, -as) hubierais ido
hubieseis ido
(ell|os, -as) hayan ido (ell|os, -as) hubieran ido
hubiesen ido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) iría (yo) habría ido
(tú) irías (tú) habrías ido
(él/ella) iría (él/ella) habría ido
(nosotr|os, -as) iríamos (nosotr|os, -as) habríamos ido
(vosotr|os, -as) iríais (vosotr|os, -as) habríais ido
(ell|os, -as) irían (ell|os, -as) habrían ido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) ve no vayas
(él/ella) vaya no vaya
(nosotr|os, -as) vamos
vayamos
no vamos
no vayamos
(vosotr|os, -as) id no vayáis
(ellos|os, -as) vayan no vayan