Liite:Verbitaivutus/espanja/inmiscuir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi inmiscuir
gerundi inmiscuyendo
partisiipin perfekti inmiscuido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) inmiscuyo (yo) inmiscuía (yo) inmiscuí (yo) inmiscuiré
(tú) inmiscuyes (tú) inmiscuías (tú) inmiscuiste (tú) inmiscuirás
(él/ella) inmiscuye (él/ella) inmiscuía (él/ella) inmiscuyó (él/ella) inmiscuirá
(nosotr|os, -as) inmiscuimos (nosotr|os, -as) inmiscuíamos (nosotr|os, -as) inmiscuimos (nosotr|os, -as) inmiscuiremos
(vosotr|os, -as) inmiscuís (vosotr|os, -as) inmiscuíais (vosotr|os, -as) inmiscuisteis (vosotr|os, -as) inmiscuiréis
(ell|os, -as) inmiscuyen (ell|os, -as) inmiscuían (ell|os, -as) inmiscuyeron (ell|os, -as) inmiscuirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he inmiscuido (yo) había inmiscuido (yo) hube inmiscuido (yo) habré inmiscuido
(tú) has inmiscuido (tú) habías inmiscuido (tú) hubiste inmiscuido (tú) habrás inmiscuido
(él/ella) ha inmiscuido (él/ella) había inmiscuido (él/ella) hubo inmiscuido (él/ella) habrá inmiscuido
(nosotr|os, -as) hemos inmiscuido (nosotr|os, -as) habíamos inmiscuido (nosotr|os, -as) hubimos inmiscuido (nosotr|os, -as) habremos inmiscuido
(vosotr|os, -as) habéis inmiscuido (vosotr|os, -as) habíais inmiscuido (vosotr|os, -as) hubisteis inmiscuido (vosotr|os, -as) habréis inmiscuido
(ell|os, -as) han inmiscuido (ell|os, -as) habían inmiscuido (ell|os, -as) hubieron inmiscuido (ell|os, -as) habrán inmiscuido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) inmiscuya (yo) inmiscuyera
inmiscuyese
(tú) inmiscuyas (tú) inmiscuyeras
inmiscuyeses
(él/ella) inmiscuya (él/ella) inmiscuyera
inmiscuyese
(nosotr|os, -as) inmiscuyamos (nosotr|os, -as) inmiscuyéramos
inmiscuyésemos
(vosotr|os, -as) inmiscuyáis (vosotr|os, -as) inmiscuyerais
inmiscuyeseis
(ell|os, -as) inmiscuyan (ell|os, -as) inmiscuyeran
inmiscuyesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya inmiscuido (yo) hubiera inmiscuido
hubiese inmiscuido
(tú) hayas inmiscuido (tú) hubieras inmiscuido
hubieses inmiscuido
(él/ella) ha inmiscuido (él/ella) hubiera inmiscuido
hubiese inmiscuido
(nosotr|os, -as) hayamos inmiscuido (nosotr|os, -as) hubiéramos inmiscuido
hubiésemos inmiscuido
(vosotr|os, -as) hayáis inmiscuido (vosotr|os, -as) hubierais inmiscuido
hubieseis inmiscuido
(ell|os, -as) hayan inmiscuido (ell|os, -as) hubieran inmiscuido
hubiesen inmiscuido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) inmiscuiría (yo) habría inmiscuido
(tú) inmiscuirías (tú) habrías inmiscuido
(él/ella) inmiscuiría (él/ella) habría inmiscuido
(nosotr|os, -as) inmiscuiríamos (nosotr|os, -as) habríamos inmiscuido
(vosotr|os, -as) inmiscuiríais (vosotr|os, -as) habríais inmiscuido
(ell|os, -as) inmiscuirían (ell|os, -as) habrían inmiscuido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) inmiscuye no inmiscuyas
(él/ella) inmiscuya no inmiscuya
(nosotr|os, -as) inmiscuyamos no inmiscuyamos
(vosotr|os, -as) inmiscuid no inmiscuyáis
(ellos|os, -as) inmiscuyan no inmiscuyan