Liite:Verbitaivutus/espanja/hervir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi hervir
gerundi hirviendo
partisiipin perfekti hervido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) hiervo (yo) hervía (yo) herví (yo) herviré
(tú) hierves (tú) hervías (tú) herviste (tú) hervirás
(él/ella) hierve (él/ella) hervía (él/ella) hirvió (él/ella) hervirá
(nosotr|os, -as) hervimos (nosotr|os, -as) hervíamos (nosotr|os, -as) hervimos (nosotr|os, -as) herviremos
(vosotr|os, -as) hervís (vosotr|os, -as) hervíais (vosotr|os, -as) hervisteis (vosotr|os, -as) herviréis
(ell|os, -as) hierven (ell|os, -as) hervían luo (ell|os, -as) hirvieron (ell|os, -as) hervirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he hervido (yo) había hervido (yo) hube hervido (yo) habré hervido
(tú) has hervido (tú) habías hervido (tú) hubiste hervido (tú) habrás hervido
(él/ella) ha hervido (él/ella) había hervido (él/ella) hubo hervido (él/ella) habrá hervido
(nosotr|os, -as) hemos hervido (nosotr|os, -as) habíamos hervido (nosotr|os, -as) hubimos hervido (nosotr|os, -as) habremos hervido
(vosotr|os, -as) habéis hervido (vosotr|os, -as) habíais hervido (vosotr|os, -as) hubisteis hervido (vosotr|os, -as) habréis hervido
(ell|os, -as) han hervido (ell|os, -as) habían hervido (ell|os, -as) hubieron hervido (ell|os, -as) habrán hervido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) hierva (yo) hirviera
hirviese
(tú) hiervas (tú) hirvieras
hirvieses
(él/ella) hierva (él/ella) hirviera
hirviese
(nosotr|os, -as) hirvamos (nosotr|os, -as) hirviéramos
hirviésemos
(vosotr|os, -as) hirváis (vosotr|os, -as) hirvierais
hirvieseis
(ell|os, -as) hiervan (ell|os, -as) hirvieran
hirviesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya hervido (yo) hubiera hervido
hubiese hervido
(tú) hayas hervido (tú) hubieras hervido
hubieses hervido
(él/ella) ha hervido (él/ella) hubiera hervido
hubiese hervido
(nosotr|os, -as) hayamos hervido (nosotr|os, -as) hubiéramos hervido
hubiésemos hervido
(vosotr|os, -as) hayáis hervido (vosotr|os, -as) hubierais hervido
hubieseis hervido
(ell|os, -as) hayan hervido (ell|os, -as) hubieran hervido
hubiesen hervido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) herviría (yo) habría hervido
(tú) hervirías (tú) habrías hervido
(él/ella) herviría (él/ella) habría hervido
(nosotr|os, -as) herviríamos (nosotr|os, -as) habríamos hervido
(vosotr|os, -as) herviríais (vosotr|os, -as) habríais hervido
(ell|os, -as) hervirían (ell|os, -as) habrían hervido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) hierve no hiervas
(él/ella) hierva no hierva
(nosotr|os, -as) hirvamos no hirvamos
(vosotr|os, -as) hervid no hirváis
(ellos|os, -as) hiervan no hiervan