Liite:Verbitaivutus/espanja/heredar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi heredar
gerundi heredando luo
partisiipin perfekti heredado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) heredo luo
(yo) heredaba luo (yo) heredé luo (yo) heredaré luo
(tú) heredas luo
(tú) heredabas luo (tú) heredaste luo (tú) heredarás luo
(él/ella) hereda luo (él/ella) heredaba (él/ella) heredó (él/ella) heredará luo
(nosotr|os, -as) heredamos luo
(nosotr|os, -as) heredábamos luo (nosotr|os, -as) heredamos (nosotr|os, -as) heredaremos luo
(vosotr|os, -as) heredáis luo
(vosotr|os, -as) heredabais luo (vosotr|os, -as) heredasteis luo (vosotr|os, -as) heredaréis luo
(ell|os, -as) heredan luo
(ell|os, -as) heredaban luo (ell|os, -as) heredaron luo (ell|os, -as) heredarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he heredado (yo) había heredado (yo) hube heredado (yo) habré heredado
(tú) has heredado (tú) habías heredado (tú) hubiste heredado (tú) habrás heredado
(él/ella) ha heredado (él/ella) había heredado (él/ella) hubo heredado (él/ella) habrá heredado
(nosotr|os, -as) hemos heredado (nosotr|os, -as) habíamos heredado (nosotr|os, -as) hubimos heredado (nosotr|os, -as) habremos heredado
(vosotr|os, -as) habéis heredado (vosotr|os, -as) habíais heredado (vosotr|os, -as) hubisteis heredado (vosotr|os, -as) habréis heredado
(ell|os, -as) han heredado (ell|os, -as) habían heredado (ell|os, -as) hubieron heredado (ell|os, -as) habrán heredado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) herede luo
(yo) heredara luo
heredase luo
(tú) heredes luo
(tú) heredaras luo
heredases luo
(él/ella) herede
(él/ella) heredara
heredase
(nosotr|os, -as) heredemos luo
(nosotr|os, -as) heredáramos luo
heredásemos luo
(vosotr|os, -as) heredéis luo
(vosotr|os, -as) heredarais luo
heredaseis luo
(ell|os, -as) hereden luo
(ell|os, -as) heredaran luo
heredasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya heredado (yo) hubiera heredado
hubiese heredado
(tú) hayas heredado (tú) hubieras heredado
hubieses heredado
(él/ella) ha heredado (él/ella) hubiera heredado
hubiese heredado
(nosotr|os, -as) hayamos heredado (nosotr|os, -as) hubiéramos heredado
hubiésemos heredado
(vosotr|os, -as) hayáis heredado (vosotr|os, -as) hubierais heredado
hubieseis heredado
(ell|os, -as) hayan heredado (ell|os, -as) hubieran heredado
hubiesen heredado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) heredaría luo (yo) habría heredado
(tú) heredarías luo (tú) habrías heredado
(él/ella) heredaría (él/ella) habría heredado
(nosotr|os, -as) heredaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos heredado
(vosotr|os, -as) heredaríais luo (vosotr|os, -as) habríais heredado
(ell|os, -as) heredarían luo (ell|os, -as) habrían heredado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) hereda no heredes
(él/ella) herede
no herede
(nosotr|os, -as) heredemos no heredemos
(vosotr|os, -as) heredad luo no heredéis
(ellos|os, -as) hereden
no hereden