Liite:Verbitaivutus/espanja/graduar

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi graduar
gerundi graduando luo
partisiipin perfekti graduado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) gradúo luo
(yo) graduaba luo (yo) gradué luo (yo) graduaré luo
(tú) gradúas luo
(tú) graduabas luo (tú) graduaste luo (tú) graduarás luo
(él/ella) gradúa luo (él/ella) graduaba (él/ella) graduó (él/ella) graduará luo
(nosotr|os, -as) graduamos luo
(nosotr|os, -as) graduábamos luo (nosotr|os, -as) graduamos (nosotr|os, -as) graduaremos luo
(vosotr|os, -as) graduáis luo
(vosotr|os, -as) graduabais luo (vosotr|os, -as) graduasteis luo (vosotr|os, -as) graduaréis luo
(ell|os, -as) gradúan luo
(ell|os, -as) graduaban luo (ell|os, -as) graduaron luo (ell|os, -as) graduarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he graduado (yo) había graduado (yo) hube graduado (yo) habré graduado
(tú) has graduado (tú) habías graduado (tú) hubiste graduado (tú) habrás graduado
(él/ella) ha graduado (él/ella) había graduado (él/ella) hubo graduado (él/ella) habrá graduado
(nosotr|os, -as) hemos graduado (nosotr|os, -as) habíamos graduado (nosotr|os, -as) hubimos graduado (nosotr|os, -as) habremos graduado
(vosotr|os, -as) habéis graduado (vosotr|os, -as) habíais graduado (vosotr|os, -as) hubisteis graduado (vosotr|os, -as) habréis graduado
(ell|os, -as) han graduado (ell|os, -as) habían graduado (ell|os, -as) hubieron graduado (ell|os, -as) habrán graduado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) gradúe luo
(yo) graduara luo
graduase luo
(tú) gradúes luo
(tú) graduaras luo
graduases luo
(él/ella) gradúe
(él/ella) graduara
graduase
(nosotr|os, -as) graduemos luo
(nosotr|os, -as) graduáramos luo
graduásemos luo
(vosotr|os, -as) graduéis luo
(vosotr|os, -as) graduarais luo
graduaseis luo
(ell|os, -as) gradúen luo
(ell|os, -as) graduaran luo
graduasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya graduado (yo) hubiera graduado
hubiese graduado
(tú) hayas graduado (tú) hubieras graduado
hubieses graduado
(él/ella) ha graduado (él/ella) hubiera graduado
hubiese graduado
(nosotr|os, -as) hayamos graduado (nosotr|os, -as) hubiéramos graduado
hubiésemos graduado
(vosotr|os, -as) hayáis graduado (vosotr|os, -as) hubierais graduado
hubieseis graduado
(ell|os, -as) hayan graduado (ell|os, -as) hubieran graduado
hubiesen graduado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) graduaría luo (yo) habría graduado
(tú) graduarías luo (tú) habrías graduado
(él/ella) graduaría (él/ella) habría graduado
(nosotr|os, -as) graduaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos graduado
(vosotr|os, -as) graduaríais luo (vosotr|os, -as) habríais graduado
(ell|os, -as) graduarían luo (ell|os, -as) habrían graduado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) gradúa no gradúes
(él/ella) gradúe
no gradúe
(nosotr|os, -as) graduemos no graduemos
(vosotr|os, -as) graduad luo no graduéis
(ellos|os, -as) gradúen
no gradúen