Liite:Verbitaivutus/espanja/fundir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi fundir
gerundi fundiendo
partisiipin perfekti fundido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) fundo (yo) fundía (yo) fundí (yo) fundiré
(tú) fundes (tú) fundías (tú) fundiste (tú) fundirás
(él/ella) funde (él/ella) fundía (él/ella) fundió (él/ella) fundirá
(nosotr|os, -as) fundimos (nosotr|os, -as) fundíamos (nosotr|os, -as) fundimos (nosotr|os, -as) fundiremos
(vosotr|os, -as) fundís (vosotr|os, -as) fundíais (vosotr|os, -as) fundisteis (vosotr|os, -as) fundiréis
(ell|os, -as) funden (ell|os, -as) fundían (ell|os, -as) fundieron (ell|os, -as) fundirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he fundido (yo) había fundido (yo) hube fundido (yo) habré fundido
(tú) has fundido (tú) habías fundido (tú) hubiste fundido (tú) habrás fundido
(él/ella) ha fundido (él/ella) había fundido (él/ella) hubo fundido (él/ella) habrá fundido
(nosotr|os, -as) hemos fundido (nosotr|os, -as) habíamos fundido (nosotr|os, -as) hubimos fundido (nosotr|os, -as) habremos fundido
(vosotr|os, -as) habéis fundido (vosotr|os, -as) habíais fundido (vosotr|os, -as) hubisteis fundido (vosotr|os, -as) habréis fundido
(ell|os, -as) han fundido (ell|os, -as) habían fundido (ell|os, -as) hubieron fundido (ell|os, -as) habrán fundido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) funda (yo) fundiera
fundiese
(tú) fundas (tú) fundieras
fundieses
(él/ella) funda (él/ella) fundiera
fundiese
(nosotr|os, -as) fundamos (nosotr|os, -as) fundiéramos
fundiésemos
(vosotr|os, -as) fundáis (vosotr|os, -as) fundierais
fundieseis
(ell|os, -as) fundan (ell|os, -as) fundieran
fundiesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya fundido (yo) hubiera fundido
hubiese fundido
(tú) hayas fundido (tú) hubieras fundido
hubieses fundido
(él/ella) ha fundido (él/ella) hubiera fundido
hubiese fundido
(nosotr|os, -as) hayamos fundido (nosotr|os, -as) hubiéramos fundido
hubiésemos fundido
(vosotr|os, -as) hayáis fundido (vosotr|os, -as) hubierais fundido
hubieseis fundido
(ell|os, -as) hayan fundido (ell|os, -as) hubieran fundido
hubiesen fundido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) fundiría (yo) habría fundido
(tú) fundirías (tú) habrías fundido
(él/ella) fundiría (él/ella) habría fundido
(nosotr|os, -as) fundiríamos (nosotr|os, -as) habríamos fundido
(vosotr|os, -as) fundiríais (vosotr|os, -as) habríais fundido
(ell|os, -as) fundirían (ell|os, -as) habrían fundido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) funde no fundas
(él/ella) funda no funda
(nosotr|os, -as) fundamos no fundamos
(vosotr|os, -as) fundid no fundáis
(ellos|os, -as) fundan no fundan