Liite:Verbitaivutus/espanja/fundar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi fundar
gerundi fundando luo
partisiipin perfekti fundado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) fundo
(yo) fundaba luo (yo) fundé luo (yo) fundaré luo
(tú) fundas
(tú) fundabas luo (tú) fundaste luo (tú) fundarás luo
(él/ella) funda (él/ella) fundaba (él/ella) fundó (él/ella) fundará luo
(nosotr|os, -as) fundamos luo
(nosotr|os, -as) fundábamos luo (nosotr|os, -as) fundamos (nosotr|os, -as) fundaremos luo
(vosotr|os, -as) fundáis luo
(vosotr|os, -as) fundabais luo (vosotr|os, -as) fundasteis luo (vosotr|os, -as) fundaréis luo
(ell|os, -as) fundan luo
(ell|os, -as) fundaban luo (ell|os, -as) fundaron luo (ell|os, -as) fundarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he fundado (yo) había fundado (yo) hube fundado (yo) habré fundado
(tú) has fundado (tú) habías fundado (tú) hubiste fundado (tú) habrás fundado
(él/ella) ha fundado (él/ella) había fundado (él/ella) hubo fundado (él/ella) habrá fundado
(nosotr|os, -as) hemos fundado (nosotr|os, -as) habíamos fundado (nosotr|os, -as) hubimos fundado (nosotr|os, -as) habremos fundado
(vosotr|os, -as) habéis fundado (vosotr|os, -as) habíais fundado (vosotr|os, -as) hubisteis fundado (vosotr|os, -as) habréis fundado
(ell|os, -as) han fundado (ell|os, -as) habían fundado (ell|os, -as) hubieron fundado (ell|os, -as) habrán fundado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) funde
(yo) fundara luo
fundase luo
(tú) fundes
(tú) fundaras luo
fundases luo
(él/ella) funde
(él/ella) fundara
fundase
(nosotr|os, -as) fundemos luo
(nosotr|os, -as) fundáramos luo
fundásemos luo
(vosotr|os, -as) fundéis luo
(vosotr|os, -as) fundarais luo
fundaseis luo
(ell|os, -as) funden luo
(ell|os, -as) fundaran luo
fundasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya fundado (yo) hubiera fundado
hubiese fundado
(tú) hayas fundado (tú) hubieras fundado
hubieses fundado
(él/ella) ha fundado (él/ella) hubiera fundado
hubiese fundado
(nosotr|os, -as) hayamos fundado (nosotr|os, -as) hubiéramos fundado
hubiésemos fundado
(vosotr|os, -as) hayáis fundado (vosotr|os, -as) hubierais fundado
hubieseis fundado
(ell|os, -as) hayan fundado (ell|os, -as) hubieran fundado
hubiesen fundado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) fundaría luo (yo) habría fundado
(tú) fundarías luo (tú) habrías fundado
(él/ella) fundaría (él/ella) habría fundado
(nosotr|os, -as) fundaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos fundado
(vosotr|os, -as) fundaríais luo (vosotr|os, -as) habríais fundado
(ell|os, -as) fundarían luo (ell|os, -as) habrían fundado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) funda no fundes
(él/ella) funde
no funde
(nosotr|os, -as) fundemos no fundemos
(vosotr|os, -as) fundad no fundéis
(ellos|os, -as) funden
no funden