Liite:Verbitaivutus/espanja/evaluar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi evaluar
gerundi evaluando luo
partisiipin perfekti evaluado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) evalúo luo
(yo) evaluaba luo (yo) evalué luo (yo) evaluaré luo
(tú) evalúas luo
(tú) evaluabas luo (tú) evaluaste luo (tú) evaluarás luo
(él/ella) evalúa luo (él/ella) evaluaba (él/ella) evaluó (él/ella) evaluará
(nosotr|os, -as) evaluamos luo
(nosotr|os, -as) evaluábamos luo (nosotr|os, -as) evaluamos (nosotr|os, -as) evaluaremos luo
(vosotr|os, -as) evaluáis luo
(vosotr|os, -as) evaluabais luo (vosotr|os, -as) evaluasteis luo (vosotr|os, -as) evaluaréis luo
(ell|os, -as) evalúan
(ell|os, -as) evaluaban luo (ell|os, -as) evaluaron (ell|os, -as) evaluarán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he evaluado (yo) había evaluado (yo) hube evaluado (yo) habré evaluado
(tú) has evaluado (tú) habías evaluado (tú) hubiste evaluado (tú) habrás evaluado
(él/ella) ha evaluado (él/ella) había evaluado (él/ella) hubo evaluado (él/ella) habrá evaluado
(nosotr|os, -as) hemos evaluado (nosotr|os, -as) habíamos evaluado (nosotr|os, -as) hubimos evaluado (nosotr|os, -as) habremos evaluado
(vosotr|os, -as) habéis evaluado (vosotr|os, -as) habíais evaluado (vosotr|os, -as) hubisteis evaluado (vosotr|os, -as) habréis evaluado
(ell|os, -as) han evaluado (ell|os, -as) habían evaluado (ell|os, -as) hubieron evaluado (ell|os, -as) habrán evaluado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) evalúe luo
(yo) evaluara luo
evaluase luo
(tú) evalúes luo
(tú) evaluaras luo
evaluases luo
(él/ella) evalúe
(él/ella) evaluara
evaluase
(nosotr|os, -as) evaluemos luo
(nosotr|os, -as) evaluáramos luo
evaluásemos luo
(vosotr|os, -as) evaluéis luo
(vosotr|os, -as) evaluarais luo
evaluaseis luo
(ell|os, -as) evalúen luo
(ell|os, -as) evaluaran luo
evaluasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya evaluado (yo) hubiera evaluado
hubiese evaluado
(tú) hayas evaluado (tú) hubieras evaluado
hubieses evaluado
(él/ella) ha evaluado (él/ella) hubiera evaluado
hubiese evaluado
(nosotr|os, -as) hayamos evaluado (nosotr|os, -as) hubiéramos evaluado
hubiésemos evaluado
(vosotr|os, -as) hayáis evaluado (vosotr|os, -as) hubierais evaluado
hubieseis evaluado
(ell|os, -as) hayan evaluado (ell|os, -as) hubieran evaluado
hubiesen evaluado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) evaluaría luo (yo) habría evaluado
(tú) evaluarías luo (tú) habrías evaluado
(él/ella) evaluaría (él/ella) habría evaluado
(nosotr|os, -as) evaluaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos evaluado
(vosotr|os, -as) evaluaríais luo (vosotr|os, -as) habríais evaluado
(ell|os, -as) evaluarían luo (ell|os, -as) habrían evaluado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) evalúa no evalúes
(él/ella) evalúe
no evalúe
(nosotr|os, -as) evaluemos no evaluemos
(vosotr|os, -as) evaluad luo no evaluéis
(ellos|os, -as) evalúen
no evalúen