Liite:Verbitaivutus/espanja/emitir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi emitir
gerundi emitiendo
partisiipin perfekti emitido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) emito (yo) emitía (yo) emití (yo) emitiré
(tú) emites (tú) emitías (tú) emitiste (tú) emitirás
(él/ella) emite (él/ella) emitía (él/ella) emitió (él/ella) emitirá
(nosotr|os, -as) emitimos (nosotr|os, -as) emitíamos (nosotr|os, -as) emitimos (nosotr|os, -as) emitiremos
(vosotr|os, -as) emitís (vosotr|os, -as) emitíais (vosotr|os, -as) emitisteis (vosotr|os, -as) emitiréis
(ell|os, -as) emiten (ell|os, -as) emitían luo (ell|os, -as) emitieron (ell|os, -as) emitirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he emitido (yo) había emitido (yo) hube emitido (yo) habré emitido
(tú) has emitido (tú) habías emitido (tú) hubiste emitido (tú) habrás emitido
(él/ella) ha emitido (él/ella) había emitido (él/ella) hubo emitido (él/ella) habrá emitido
(nosotr|os, -as) hemos emitido (nosotr|os, -as) habíamos emitido (nosotr|os, -as) hubimos emitido (nosotr|os, -as) habremos emitido
(vosotr|os, -as) habéis emitido (vosotr|os, -as) habíais emitido (vosotr|os, -as) hubisteis emitido (vosotr|os, -as) habréis emitido
(ell|os, -as) han emitido (ell|os, -as) habían emitido (ell|os, -as) hubieron emitido (ell|os, -as) habrán emitido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) emita (yo) emitiera
emitiese
(tú) emitas (tú) emitieras
emitieses
(él/ella) emita (él/ella) emitiera
emitiese
(nosotr|os, -as) emitamos (nosotr|os, -as) emitiéramos
emitiésemos
(vosotr|os, -as) emitáis (vosotr|os, -as) emitierais
emitieseis
(ell|os, -as) emitan (ell|os, -as) emitieran
emitiesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya emitido (yo) hubiera emitido
hubiese emitido
(tú) hayas emitido (tú) hubieras emitido
hubieses emitido
(él/ella) ha emitido (él/ella) hubiera emitido
hubiese emitido
(nosotr|os, -as) hayamos emitido (nosotr|os, -as) hubiéramos emitido
hubiésemos emitido
(vosotr|os, -as) hayáis emitido (vosotr|os, -as) hubierais emitido
hubieseis emitido
(ell|os, -as) hayan emitido (ell|os, -as) hubieran emitido
hubiesen emitido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) emitiría (yo) habría emitido
(tú) emitirías (tú) habrías emitido
(él/ella) emitiría (él/ella) habría emitido
(nosotr|os, -as) emitiríamos (nosotr|os, -as) habríamos emitido
(vosotr|os, -as) emitiríais (vosotr|os, -as) habríais emitido
(ell|os, -as) emitirían (ell|os, -as) habrían emitido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) emite no emitas
(él/ella) emita no emita
(nosotr|os, -as) emitamos no emitamos
(vosotr|os, -as) emitid no emitáis
(ellos|os, -as) emitan no emitan