Liite:Verbitaivutus/espanja/edificar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi edificar
gerundi edificando luo
partisiipin perfekti edificado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) edifico
(yo) edificaba luo (yo) edifiqué luo (yo) edificaré luo
(tú) edificas luo
(tú) edificabas luo (tú) edificaste luo (tú) edificarás luo
(él/ella) edifica luo (él/ella) edificaba (él/ella) edificó (él/ella) edificará luo
(nosotr|os, -as) edificamos luo
(nosotr|os, -as) edificábamos luo (nosotr|os, -as) edificamos (nosotr|os, -as) edificaremos luo
(vosotr|os, -as) edificáis luo
(vosotr|os, -as) edificabais luo (vosotr|os, -as) edificasteis luo (vosotr|os, -as) edificaréis luo
(ell|os, -as) edifican luo
(ell|os, -as) edificaban luo (ell|os, -as) edificaron luo (ell|os, -as) edificarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he edificado (yo) había edificado (yo) hube edificado (yo) habré edificado
(tú) has edificado (tú) habías edificado (tú) hubiste edificado (tú) habrás edificado
(él/ella) ha edificado (él/ella) había edificado (él/ella) hubo edificado (él/ella) habrá edificado
(nosotr|os, -as) hemos edificado (nosotr|os, -as) habíamos edificado (nosotr|os, -as) hubimos edificado (nosotr|os, -as) habremos edificado
(vosotr|os, -as) habéis edificado (vosotr|os, -as) habíais edificado (vosotr|os, -as) hubisteis edificado (vosotr|os, -as) habréis edificado
(ell|os, -as) han edificado (ell|os, -as) habían edificado (ell|os, -as) hubieron edificado (ell|os, -as) habrán edificado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) edifique luo
(yo) edificara luo
edificase luo
(tú) edifiques luo
(tú) edificaras luo
edificases luo
(él/ella) edifique
(él/ella) edificara
edificase
(nosotr|os, -as) edifiquemos luo
(nosotr|os, -as) edificáramos luo
edificásemos luo
(vosotr|os, -as) edifiquéis luo
(vosotr|os, -as) edificarais luo
edificaseis luo
(ell|os, -as) edifiquen luo
(ell|os, -as) edificaran luo
edificasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya edificado (yo) hubiera edificado
hubiese edificado
(tú) hayas edificado (tú) hubieras edificado
hubieses edificado
(él/ella) ha edificado (él/ella) hubiera edificado
hubiese edificado
(nosotr|os, -as) hayamos edificado (nosotr|os, -as) hubiéramos edificado
hubiésemos edificado
(vosotr|os, -as) hayáis edificado (vosotr|os, -as) hubierais edificado
hubieseis edificado
(ell|os, -as) hayan edificado (ell|os, -as) hubieran edificado
hubiesen edificado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) edificaría luo (yo) habría edificado
(tú) edificarías luo (tú) habrías edificado
(él/ella) edificaría (él/ella) habría edificado
(nosotr|os, -as) edificaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos edificado
(vosotr|os, -as) edificaríais luo (vosotr|os, -as) habríais edificado
(ell|os, -as) edificarían luo (ell|os, -as) habrían edificado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) edifica no edifiques
(él/ella) edifique
no edifique
(nosotr|os, -as) edifiquemos no edifiquemos
(vosotr|os, -as) edificad luo no edifiquéis
(ellos|os, -as) edifiquen
no edifiquen