Liite:Verbitaivutus/espanja/derribar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi derribar
gerundi derribando luo
partisiipin perfekti derribado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) derribo
(yo) derribaba luo (yo) derribé luo (yo) derribaré luo
(tú) derribas luo
(tú) derribabas luo (tú) derribaste luo (tú) derribarás luo
(él/ella) derriba luo (él/ella) derribaba (él/ella) derribó (él/ella) derribará luo
(nosotr|os, -as) derribamos luo
(nosotr|os, -as) derribábamos luo (nosotr|os, -as) derribamos (nosotr|os, -as) derribaremos luo
(vosotr|os, -as) derribáis luo
(vosotr|os, -as) derribabais luo (vosotr|os, -as) derribasteis luo (vosotr|os, -as) derribaréis luo
(ell|os, -as) derriban luo
(ell|os, -as) derribaban luo (ell|os, -as) derribaron luo (ell|os, -as) derribarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he derribado (yo) había derribado (yo) hube derribado (yo) habré derribado
(tú) has derribado (tú) habías derribado (tú) hubiste derribado (tú) habrás derribado
(él/ella) ha derribado (él/ella) había derribado (él/ella) hubo derribado (él/ella) habrá derribado
(nosotr|os, -as) hemos derribado (nosotr|os, -as) habíamos derribado (nosotr|os, -as) hubimos derribado (nosotr|os, -as) habremos derribado
(vosotr|os, -as) habéis derribado (vosotr|os, -as) habíais derribado (vosotr|os, -as) hubisteis derribado (vosotr|os, -as) habréis derribado
(ell|os, -as) han derribado (ell|os, -as) habían derribado (ell|os, -as) hubieron derribado (ell|os, -as) habrán derribado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) derribe luo
(yo) derribara luo
derribase luo
(tú) derribes luo
(tú) derribaras luo
derribases luo
(él/ella) derribe
(él/ella) derribara
derribase
(nosotr|os, -as) derribemos luo
(nosotr|os, -as) derribáramos luo
derribásemos luo
(vosotr|os, -as) derribéis luo
(vosotr|os, -as) derribarais luo
derribaseis luo
(ell|os, -as) derriben luo
(ell|os, -as) derribaran luo
derribasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya derribado (yo) hubiera derribado
hubiese derribado
(tú) hayas derribado (tú) hubieras derribado
hubieses derribado
(él/ella) ha derribado (él/ella) hubiera derribado
hubiese derribado
(nosotr|os, -as) hayamos derribado (nosotr|os, -as) hubiéramos derribado
hubiésemos derribado
(vosotr|os, -as) hayáis derribado (vosotr|os, -as) hubierais derribado
hubieseis derribado
(ell|os, -as) hayan derribado (ell|os, -as) hubieran derribado
hubiesen derribado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) derribaría luo (yo) habría derribado
(tú) derribarías luo (tú) habrías derribado
(él/ella) derribaría (él/ella) habría derribado
(nosotr|os, -as) derribaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos derribado
(vosotr|os, -as) derribaríais luo (vosotr|os, -as) habríais derribado
(ell|os, -as) derribarían luo (ell|os, -as) habrían derribado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) derriba no derribes
(él/ella) derribe
no derribe
(nosotr|os, -as) derribemos no derribemos
(vosotr|os, -as) derribad luo no derribéis
(ellos|os, -as) derriben
no derriben