Liite:Verbitaivutus/espanja/derivar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi derivar
gerundi derivando luo
partisiipin perfekti derivado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) derivo
(yo) derivaba luo (yo) derivé (yo) derivaré luo
(tú) derivas luo
(tú) derivabas luo (tú) derivaste luo (tú) derivarás luo
(él/ella) deriva (él/ella) derivaba (él/ella) derivó (él/ella) derivará luo
(nosotr|os, -as) derivamos luo
(nosotr|os, -as) derivábamos luo (nosotr|os, -as) derivamos (nosotr|os, -as) derivaremos luo
(vosotr|os, -as) deriváis luo
(vosotr|os, -as) derivabais luo (vosotr|os, -as) derivasteis luo (vosotr|os, -as) derivaréis luo
(ell|os, -as) derivan luo
(ell|os, -as) derivaban luo (ell|os, -as) derivaron luo (ell|os, -as) derivarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he derivado (yo) había derivado (yo) hube derivado (yo) habré derivado
(tú) has derivado (tú) habías derivado (tú) hubiste derivado (tú) habrás derivado
(él/ella) ha derivado (él/ella) había derivado (él/ella) hubo derivado (él/ella) habrá derivado
(nosotr|os, -as) hemos derivado (nosotr|os, -as) habíamos derivado (nosotr|os, -as) hubimos derivado (nosotr|os, -as) habremos derivado
(vosotr|os, -as) habéis derivado (vosotr|os, -as) habíais derivado (vosotr|os, -as) hubisteis derivado (vosotr|os, -as) habréis derivado
(ell|os, -as) han derivado (ell|os, -as) habían derivado (ell|os, -as) hubieron derivado (ell|os, -as) habrán derivado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) derive
(yo) derivara luo
derivase luo
(tú) derives
(tú) derivaras luo
derivases luo
(él/ella) derive
(él/ella) derivara
derivase
(nosotr|os, -as) derivemos luo
(nosotr|os, -as) deriváramos luo
derivásemos luo
(vosotr|os, -as) derivéis luo
(vosotr|os, -as) derivarais luo
derivaseis luo
(ell|os, -as) deriven luo
(ell|os, -as) derivaran luo
derivasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya derivado (yo) hubiera derivado
hubiese derivado
(tú) hayas derivado (tú) hubieras derivado
hubieses derivado
(él/ella) ha derivado (él/ella) hubiera derivado
hubiese derivado
(nosotr|os, -as) hayamos derivado (nosotr|os, -as) hubiéramos derivado
hubiésemos derivado
(vosotr|os, -as) hayáis derivado (vosotr|os, -as) hubierais derivado
hubieseis derivado
(ell|os, -as) hayan derivado (ell|os, -as) hubieran derivado
hubiesen derivado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) derivaría luo (yo) habría derivado
(tú) derivarías luo (tú) habrías derivado
(él/ella) derivaría (él/ella) habría derivado
(nosotr|os, -as) derivaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos derivado
(vosotr|os, -as) derivaríais luo (vosotr|os, -as) habríais derivado
(ell|os, -as) derivarían luo (ell|os, -as) habrían derivado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) deriva no derives
(él/ella) derive
no derive
(nosotr|os, -as) derivemos no derivemos
(vosotr|os, -as) derivad luo no derivéis
(ellos|os, -as) deriven
no deriven