Liite:Verbitaivutus/espanja/decrecer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi decrecer
gerundi decreciendo luo
partisiipin perfekti decrecido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) decrezco luo (yo) decrecía luo (yo) decrecí luo (yo) decreceré luo
(tú) decreces luo (tú) decrecías luo (tú) decreciste luo (tú) decrecerás luo
(él/ella) decrece luo (él/ella) decrecía (él/ella) decreció luo (él/ella) decrecerá luo
(nosotr|os, -as) decrecemos luo (nosotr|os, -as) decrecíamos luo (nosotr|os, -as) decrecimos luo (nosotr|os, -as) decreceremos luo
(vosotr|os, -as) decrecéis luo (vosotr|os, -as) decrecíais luo (vosotr|os, -as) decrecisteis luo (vosotr|os, -as) decreceréis luo
(ell|os, -as) decrecen luo (ell|os, -as) decrecían luo (ell|os, -as) decrecieron luo (ell|os, -as) decrecerán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he decrecido (yo) había decrecido (yo) hube decrecido (yo) habré decrecido
(tú) has decrecido (tú) habías decrecido (tú) hubiste decrecido (tú) habrás decrecido
(él/ella) ha decrecido (él/ella) había decrecido (él/ella) hubo decrecido (él/ella) habrá decrecido
(nosotr|os, -as) hemos decrecido (nosotr|os, -as) habíamos decrecido (nosotr|os, -as) hubimos decrecido (nosotr|os, -as) habremos decrecido
(vosotr|os, -as) habéis decrecido (vosotr|os, -as) habíais decrecido (vosotr|os, -as) hubisteis decrecido (vosotr|os, -as) habréis decrecido
(ell|os, -as) han decrecido (ell|os, -as) habían decrecido (ell|os, -as) hubieron decrecido (ell|os, -as) habrán decrecido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) decrezca (yo) decreciera luo
decreciese luo
(tú) decrezcas (tú) decrecieras luo
decrecieses luo
(él/ella) decrezca (él/ella) decreciera
decreciese
(nosotr|os, -as) decrezcamos luo (nosotr|os, -as) decreciéramos luo
decreciésemos luo
(vosotr|os, -as) decrezcáis luo (vosotr|os, -as) decrecierais luo
decrecieseis luo
(ell|os, -as) decrezcan (ell|os, -as) decrecieran luo
decreciesen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya decrecido (yo) hubiera decrecido
hubiese decrecido
(tú) hayas decrecido (tú) hubieras decrecido
hubieses decrecido
(él/ella) ha decrecido (él/ella) hubiera decrecido
hubiese decrecido
(nosotr|os, -as) hayamos decrecido (nosotr|os, -as) hubiéramos decrecido
hubiésemos decrecido
(vosotr|os, -as) hayáis decrecido (vosotr|os, -as) hubierais decrecido
hubieseis decrecido
(ell|os, -as) hayan decrecido (ell|os, -as) hubieran decrecido
hubiesen decrecido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) decrecería luo (yo) habría decrecido
(tú) decrecerías luo (tú) habrías decrecido
(él/ella) decrecería (él/ella) habría decrecido
(nosotr|os, -as) decreceríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos decrecido
(vosotr|os, -as) decreceríais luo (vosotr|os, -as) habríais decrecido
(ell|os, -as) decrecerían luo (ell|os, -as) habrían decrecido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) decrece no decrezcas
(él/ella) decrezca no decrezca
(nosotr|os, -as) decrezcamos no decrezcamos
(vosotr|os, -as) decreced luo no decrezcáis
(ellos|os, -as) decrezcan no decrezcan