Liite:Verbitaivutus/espanja/dar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi dar
gerundi dando
partisiipin perfekti dado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) doy (yo) daba (yo) di (yo) daré
(tú) das (tú) dabas (tú) diste (tú) darás
(él/ella) da (él/ella) daba (él/ella) dio (él/ella) dará
(nosotr|os, -as) damos (nosotr|os, -as) dábamos (nosotr|os, -as) dimos (nosotr|os, -as) daremos
(vosotr|os, -as) dais (vosotr|os, -as) dabais (vosotr|os, -as) disteis (vosotr|os, -as) daréis
(ell|os, -as) dan (ell|os, -as) daban (ell|os, -as) dieron (ell|os, -as) darán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he dado (yo) había dado (yo) hube dado (yo) habré dado
(tú) has dado (tú) habías dado (tú) hubiste dado (tú) habrás dado
(él/ella) ha dado (él/ella) había dado (él/ella) hubo dado (él/ella) habrá dado
(nosotr|os, -as) hemos dado (nosotr|os, -as) habíamos dado (nosotr|os, -as) hubimos dado (nosotr|os, -as) habremos dado
(vosotr|os, -as) habéis dado (vosotr|os, -as) habíais dado (vosotr|os, -as) hubisteis dado (vosotr|os, -as) habréis dado
(ell|os, -as) han dado (ell|os, -as) habían dado (ell|os, -as) hubieron dado (ell|os, -as) habrán dado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) (yo) diera
diese
(tú) des (tú) dieras
dieses
(él/ella) (él/ella) diera
diese
(nosotr|os, -as) demos (nosotr|os, -as) diéramos
diésemos
(vosotr|os, -as) deis (vosotr|os, -as) dierais
dieseis
(ell|os, -as) den (ell|os, -as) dieran
diesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya dado (yo) hubiera dado
hubiese dado
(tú) hayas dado (tú) hubieras dado
hubieses dado
(él/ella) ha dado (él/ella) hubiera dado
hubiese dado
(nosotr|os, -as) hayamos dado (nosotr|os, -as) hubiéramos dado
hubiésemos dado
(vosotr|os, -as) hayáis dado (vosotr|os, -as) hubierais dado
hubieseis dado
(ell|os, -as) hayan dado (ell|os, -as) hubieran dado
hubiesen dado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) daría (yo) habría dado
(tú) darías (tú) habrías dado
(él/ella) daría (él/ella) habría dado
(nosotr|os, -as) daríamos (nosotr|os, -as) habríamos dado
(vosotr|os, -as) daríais (vosotr|os, -as) habríais dado
(ell|os, -as) darían (ell|os, -as) habrían dado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) da no des
(él/ella) no
(nosotr|os, -as) demos no demos
(vosotr|os, -as) dad no deis
(ellos|os, -as) den no den