Liite:Verbitaivutus/espanja/currar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi currar
gerundi currando luo
partisiipin perfekti currado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) curro
(yo) curraba luo (yo) curré luo (yo) curraré luo
(tú) curras luo
(tú) currabas luo (tú) curraste luo (tú) currarás luo
(él/ella) curra luo (él/ella) curraba (él/ella) curró (él/ella) currará luo
(nosotr|os, -as) curramos luo
(nosotr|os, -as) currábamos luo (nosotr|os, -as) curramos (nosotr|os, -as) curraremos luo
(vosotr|os, -as) curráis luo
(vosotr|os, -as) currabais luo (vosotr|os, -as) currasteis luo (vosotr|os, -as) curraréis luo
(ell|os, -as) curran luo
(ell|os, -as) curraban luo (ell|os, -as) curraron luo (ell|os, -as) currarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he currado (yo) había currado (yo) hube currado (yo) habré currado
(tú) has currado (tú) habías currado (tú) hubiste currado (tú) habrás currado
(él/ella) ha currado (él/ella) había currado (él/ella) hubo currado (él/ella) habrá currado
(nosotr|os, -as) hemos currado (nosotr|os, -as) habíamos currado (nosotr|os, -as) hubimos currado (nosotr|os, -as) habremos currado
(vosotr|os, -as) habéis currado (vosotr|os, -as) habíais currado (vosotr|os, -as) hubisteis currado (vosotr|os, -as) habréis currado
(ell|os, -as) han currado (ell|os, -as) habían currado (ell|os, -as) hubieron currado (ell|os, -as) habrán currado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) curre luo
(yo) currara luo
currase luo
(tú) curres luo
(tú) curraras luo
currases luo
(él/ella) curre
(él/ella) currara
currase
(nosotr|os, -as) curremos luo
(nosotr|os, -as) curráramos luo
currásemos luo
(vosotr|os, -as) curréis luo
(vosotr|os, -as) currarais luo
curraseis luo
(ell|os, -as) curren luo
(ell|os, -as) curraran luo
currasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya currado (yo) hubiera currado
hubiese currado
(tú) hayas currado (tú) hubieras currado
hubieses currado
(él/ella) ha currado (él/ella) hubiera currado
hubiese currado
(nosotr|os, -as) hayamos currado (nosotr|os, -as) hubiéramos currado
hubiésemos currado
(vosotr|os, -as) hayáis currado (vosotr|os, -as) hubierais currado
hubieseis currado
(ell|os, -as) hayan currado (ell|os, -as) hubieran currado
hubiesen currado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) curraría luo (yo) habría currado
(tú) currarías luo (tú) habrías currado
(él/ella) curraría (él/ella) habría currado
(nosotr|os, -as) curraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos currado
(vosotr|os, -as) curraríais luo (vosotr|os, -as) habríais currado
(ell|os, -as) currarían luo (ell|os, -as) habrían currado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) curra no curres
(él/ella) curre
no curre
(nosotr|os, -as) curremos no curremos
(vosotr|os, -as) currad luo no curréis
(ellos|os, -as) curren
no curren