Liite:Verbitaivutus/espanja/curar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi curar
gerundi curando luo
partisiipin perfekti curado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) curo
(yo) curaba luo (yo) curé (yo) curaré luo
(tú) curas
(tú) curabas luo (tú) curaste (tú) curarás luo
(él/ella) cura (él/ella) curaba (él/ella) curó (él/ella) curará luo
(nosotr|os, -as) curamos luo
(nosotr|os, -as) curábamos luo (nosotr|os, -as) curamos (nosotr|os, -as) curaremos luo
(vosotr|os, -as) curáis luo
(vosotr|os, -as) curabais luo (vosotr|os, -as) curasteis luo (vosotr|os, -as) curaréis luo
(ell|os, -as) curan luo
(ell|os, -as) curaban luo (ell|os, -as) curaron luo (ell|os, -as) curarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he curado (yo) había curado (yo) hube curado (yo) habré curado
(tú) has curado (tú) habías curado (tú) hubiste curado (tú) habrás curado
(él/ella) ha curado (él/ella) había curado (él/ella) hubo curado (él/ella) habrá curado
(nosotr|os, -as) hemos curado (nosotr|os, -as) habíamos curado (nosotr|os, -as) hubimos curado (nosotr|os, -as) habremos curado
(vosotr|os, -as) habéis curado (vosotr|os, -as) habíais curado (vosotr|os, -as) hubisteis curado (vosotr|os, -as) habréis curado
(ell|os, -as) han curado (ell|os, -as) habían curado (ell|os, -as) hubieron curado (ell|os, -as) habrán curado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) cure
(yo) curara luo
curase luo
(tú) cures
(tú) curaras luo
curases luo
(él/ella) cure
(él/ella) curara
curase
(nosotr|os, -as) curemos luo
(nosotr|os, -as) curáramos luo
curásemos luo
(vosotr|os, -as) curéis luo
(vosotr|os, -as) curarais luo
curaseis luo
(ell|os, -as) curen luo
(ell|os, -as) curaran luo
curasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya curado (yo) hubiera curado
hubiese curado
(tú) hayas curado (tú) hubieras curado
hubieses curado
(él/ella) ha curado (él/ella) hubiera curado
hubiese curado
(nosotr|os, -as) hayamos curado (nosotr|os, -as) hubiéramos curado
hubiésemos curado
(vosotr|os, -as) hayáis curado (vosotr|os, -as) hubierais curado
hubieseis curado
(ell|os, -as) hayan curado (ell|os, -as) hubieran curado
hubiesen curado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) curaría luo (yo) habría curado
(tú) curarías luo (tú) habrías curado
(él/ella) curaría (él/ella) habría curado
(nosotr|os, -as) curaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos curado
(vosotr|os, -as) curaríais luo (vosotr|os, -as) habríais curado
(ell|os, -as) curarían luo (ell|os, -as) habrían curado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) cura no cures
(él/ella) cure
no cure
(nosotr|os, -as) curemos no curemos
(vosotr|os, -as) curad no curéis
(ellos|os, -as) curen
no curen