Liite:Verbitaivutus/espanja/cultivar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi cultivar
gerundi cultivando luo
partisiipin perfekti cultivado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) cultivo
(yo) cultivaba luo (yo) cultivé luo (yo) cultivaré luo
(tú) cultivas luo
(tú) cultivabas luo (tú) cultivaste luo (tú) cultivarás luo
(él/ella) cultiva luo (él/ella) cultivaba (él/ella) cultivó (él/ella) cultivará luo
(nosotr|os, -as) cultivamos luo
(nosotr|os, -as) cultivábamos luo (nosotr|os, -as) cultivamos (nosotr|os, -as) cultivaremos luo
(vosotr|os, -as) cultiváis luo
(vosotr|os, -as) cultivabais luo (vosotr|os, -as) cultivasteis luo (vosotr|os, -as) cultivaréis luo
(ell|os, -as) cultivan luo
(ell|os, -as) cultivaban luo (ell|os, -as) cultivaron luo (ell|os, -as) cultivarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he cultivado (yo) había cultivado (yo) hube cultivado (yo) habré cultivado
(tú) has cultivado (tú) habías cultivado (tú) hubiste cultivado (tú) habrás cultivado
(él/ella) ha cultivado (él/ella) había cultivado (él/ella) hubo cultivado (él/ella) habrá cultivado
(nosotr|os, -as) hemos cultivado (nosotr|os, -as) habíamos cultivado (nosotr|os, -as) hubimos cultivado (nosotr|os, -as) habremos cultivado
(vosotr|os, -as) habéis cultivado (vosotr|os, -as) habíais cultivado (vosotr|os, -as) hubisteis cultivado (vosotr|os, -as) habréis cultivado
(ell|os, -as) han cultivado (ell|os, -as) habían cultivado (ell|os, -as) hubieron cultivado (ell|os, -as) habrán cultivado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) cultive luo
(yo) cultivara luo
cultivase luo
(tú) cultives luo
(tú) cultivaras luo
cultivases luo
(él/ella) cultive
(él/ella) cultivara
cultivase
(nosotr|os, -as) cultivemos luo
(nosotr|os, -as) cultiváramos luo
cultivásemos luo
(vosotr|os, -as) cultivéis luo
(vosotr|os, -as) cultivarais luo
cultivaseis luo
(ell|os, -as) cultiven luo
(ell|os, -as) cultivaran luo
cultivasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya cultivado (yo) hubiera cultivado
hubiese cultivado
(tú) hayas cultivado (tú) hubieras cultivado
hubieses cultivado
(él/ella) ha cultivado (él/ella) hubiera cultivado
hubiese cultivado
(nosotr|os, -as) hayamos cultivado (nosotr|os, -as) hubiéramos cultivado
hubiésemos cultivado
(vosotr|os, -as) hayáis cultivado (vosotr|os, -as) hubierais cultivado
hubieseis cultivado
(ell|os, -as) hayan cultivado (ell|os, -as) hubieran cultivado
hubiesen cultivado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) cultivaría luo (yo) habría cultivado
(tú) cultivarías luo (tú) habrías cultivado
(él/ella) cultivaría (él/ella) habría cultivado
(nosotr|os, -as) cultivaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos cultivado
(vosotr|os, -as) cultivaríais luo (vosotr|os, -as) habríais cultivado
(ell|os, -as) cultivarían luo (ell|os, -as) habrían cultivado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) cultiva no cultives
(él/ella) cultive
no cultive
(nosotr|os, -as) cultivemos no cultivemos
(vosotr|os, -as) cultivad luo no cultivéis
(ellos|os, -as) cultiven
no cultiven