Liite:Verbitaivutus/espanja/confluir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi confluir
gerundi confluyendo
partisiipin perfekti confluido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) confluyo (yo) confluía (yo) confluí (yo) confluiré
(tú) confluyes (tú) confluías (tú) confluiste (tú) confluirás
(él/ella) confluye (él/ella) confluía (él/ella) confluyó (él/ella) confluirá
(nosotr|os, -as) confluimos (nosotr|os, -as) confluíamos (nosotr|os, -as) confluimos (nosotr|os, -as) confluiremos
(vosotr|os, -as) confluís (vosotr|os, -as) confluíais (vosotr|os, -as) confluisteis (vosotr|os, -as) confluiréis
(ell|os, -as) confluyen (ell|os, -as) confluían (ell|os, -as) confluyeron (ell|os, -as) confluirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he confluido (yo) había confluido (yo) hube confluido (yo) habré confluido
(tú) has confluido (tú) habías confluido (tú) hubiste confluido (tú) habrás confluido
(él/ella) ha confluido (él/ella) había confluido (él/ella) hubo confluido (él/ella) habrá confluido
(nosotr|os, -as) hemos confluido (nosotr|os, -as) habíamos confluido (nosotr|os, -as) hubimos confluido (nosotr|os, -as) habremos confluido
(vosotr|os, -as) habéis confluido (vosotr|os, -as) habíais confluido (vosotr|os, -as) hubisteis confluido (vosotr|os, -as) habréis confluido
(ell|os, -as) han confluido (ell|os, -as) habían confluido (ell|os, -as) hubieron confluido (ell|os, -as) habrán confluido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) confluya (yo) confluyera
confluyese
(tú) confluyas (tú) confluyeras
confluyeses
(él/ella) confluya (él/ella) confluyera
confluyese
(nosotr|os, -as) confluyamos (nosotr|os, -as) confluyéramos
confluyésemos
(vosotr|os, -as) confluyáis (vosotr|os, -as) confluyerais
confluyeseis
(ell|os, -as) confluyan (ell|os, -as) confluyeran
confluyesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya confluido (yo) hubiera confluido
hubiese confluido
(tú) hayas confluido (tú) hubieras confluido
hubieses confluido
(él/ella) ha confluido (él/ella) hubiera confluido
hubiese confluido
(nosotr|os, -as) hayamos confluido (nosotr|os, -as) hubiéramos confluido
hubiésemos confluido
(vosotr|os, -as) hayáis confluido (vosotr|os, -as) hubierais confluido
hubieseis confluido
(ell|os, -as) hayan confluido (ell|os, -as) hubieran confluido
hubiesen confluido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) confluiría (yo) habría confluido
(tú) confluirías (tú) habrías confluido
(él/ella) confluiría (él/ella) habría confluido
(nosotr|os, -as) confluiríamos (nosotr|os, -as) habríamos confluido
(vosotr|os, -as) confluiríais (vosotr|os, -as) habríais confluido
(ell|os, -as) confluirían (ell|os, -as) habrían confluido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) confluye no confluyas
(él/ella) confluya no confluya
(nosotr|os, -as) confluyamos no confluyamos
(vosotr|os, -as) confluid no confluyáis
(ellos|os, -as) confluyan no confluyan