Liite:Verbitaivutus/espanja/colorear

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi colorear
gerundi coloreando luo
partisiipin perfekti coloreado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) coloreo luo
(yo) coloreaba luo (yo) coloreé luo (yo) colorearé luo
(tú) coloreas luo
(tú) coloreabas luo (tú) coloreaste luo (tú) colorearás luo
(él/ella) colorea luo (él/ella) coloreaba (él/ella) coloreó (él/ella) coloreará luo
(nosotr|os, -as) coloreamos luo
(nosotr|os, -as) coloreábamos luo (nosotr|os, -as) coloreamos (nosotr|os, -as) colorearemos luo
(vosotr|os, -as) coloreáis luo
(vosotr|os, -as) coloreabais luo (vosotr|os, -as) coloreasteis luo (vosotr|os, -as) colorearéis luo
(ell|os, -as) colorean luo
(ell|os, -as) coloreaban luo (ell|os, -as) colorearon luo (ell|os, -as) colorearán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he coloreado (yo) había coloreado (yo) hube coloreado (yo) habré coloreado
(tú) has coloreado (tú) habías coloreado (tú) hubiste coloreado (tú) habrás coloreado
(él/ella) ha coloreado (él/ella) había coloreado (él/ella) hubo coloreado (él/ella) habrá coloreado
(nosotr|os, -as) hemos coloreado (nosotr|os, -as) habíamos coloreado (nosotr|os, -as) hubimos coloreado (nosotr|os, -as) habremos coloreado
(vosotr|os, -as) habéis coloreado (vosotr|os, -as) habíais coloreado (vosotr|os, -as) hubisteis coloreado (vosotr|os, -as) habréis coloreado
(ell|os, -as) han coloreado (ell|os, -as) habían coloreado (ell|os, -as) hubieron coloreado (ell|os, -as) habrán coloreado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) coloree luo
(yo) coloreara luo
colorease luo
(tú) colorees luo
(tú) colorearas luo
coloreases luo
(él/ella) coloree
(él/ella) coloreara
colorease
(nosotr|os, -as) coloreemos luo
(nosotr|os, -as) coloreáramos luo
coloreásemos luo
(vosotr|os, -as) coloreéis luo
(vosotr|os, -as) colorearais luo
coloreaseis luo
(ell|os, -as) coloreen luo
(ell|os, -as) colorearan luo
coloreasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya coloreado (yo) hubiera coloreado
hubiese coloreado
(tú) hayas coloreado (tú) hubieras coloreado
hubieses coloreado
(él/ella) ha coloreado (él/ella) hubiera coloreado
hubiese coloreado
(nosotr|os, -as) hayamos coloreado (nosotr|os, -as) hubiéramos coloreado
hubiésemos coloreado
(vosotr|os, -as) hayáis coloreado (vosotr|os, -as) hubierais coloreado
hubieseis coloreado
(ell|os, -as) hayan coloreado (ell|os, -as) hubieran coloreado
hubiesen coloreado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) colorearía luo (yo) habría coloreado
(tú) colorearías luo (tú) habrías coloreado
(él/ella) colorearía (él/ella) habría coloreado
(nosotr|os, -as) colorearíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos coloreado
(vosotr|os, -as) colorearíais luo (vosotr|os, -as) habríais coloreado
(ell|os, -as) colorearían luo (ell|os, -as) habrían coloreado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) colorea no colorees
(él/ella) coloree
no coloree
(nosotr|os, -as) coloreemos no coloreemos
(vosotr|os, -as) coloread luo no coloreéis
(ellos|os, -as) coloreen
no coloreen