Liite:Verbitaivutus/espanja/chupar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi chupar
gerundi chupando luo
partisiipin perfekti chupado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) chupo luo
(yo) chupaba luo (yo) chupé luo (yo) chuparé luo
(tú) chupas luo
(tú) chupabas luo (tú) chupaste luo (tú) chuparás luo
(él/ella) chupa luo (él/ella) chupaba (él/ella) chupó (él/ella) chupará luo
(nosotr|os, -as) chupamos luo
(nosotr|os, -as) chupábamos luo (nosotr|os, -as) chupamos (nosotr|os, -as) chuparemos luo
(vosotr|os, -as) chupáis luo
(vosotr|os, -as) chupabais luo (vosotr|os, -as) chupasteis luo (vosotr|os, -as) chuparéis luo
(ell|os, -as) chupan luo
(ell|os, -as) chupaban luo (ell|os, -as) chuparon luo (ell|os, -as) chuparán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he chupado (yo) había chupado (yo) hube chupado (yo) habré chupado
(tú) has chupado (tú) habías chupado (tú) hubiste chupado (tú) habrás chupado
(él/ella) ha chupado (él/ella) había chupado (él/ella) hubo chupado (él/ella) habrá chupado
(nosotr|os, -as) hemos chupado (nosotr|os, -as) habíamos chupado (nosotr|os, -as) hubimos chupado (nosotr|os, -as) habremos chupado
(vosotr|os, -as) habéis chupado (vosotr|os, -as) habíais chupado (vosotr|os, -as) hubisteis chupado (vosotr|os, -as) habréis chupado
(ell|os, -as) han chupado (ell|os, -as) habían chupado (ell|os, -as) hubieron chupado (ell|os, -as) habrán chupado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) chupe luo
(yo) chupara luo
chupase luo
(tú) chupes luo
(tú) chuparas luo
chupases luo
(él/ella) chupe
(él/ella) chupara
chupase
(nosotr|os, -as) chupemos luo
(nosotr|os, -as) chupáramos luo
chupásemos luo
(vosotr|os, -as) chupéis luo
(vosotr|os, -as) chuparais luo
chupaseis luo
(ell|os, -as) chupen luo
(ell|os, -as) chuparan luo
chupasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya chupado (yo) hubiera chupado
hubiese chupado
(tú) hayas chupado (tú) hubieras chupado
hubieses chupado
(él/ella) ha chupado (él/ella) hubiera chupado
hubiese chupado
(nosotr|os, -as) hayamos chupado (nosotr|os, -as) hubiéramos chupado
hubiésemos chupado
(vosotr|os, -as) hayáis chupado (vosotr|os, -as) hubierais chupado
hubieseis chupado
(ell|os, -as) hayan chupado (ell|os, -as) hubieran chupado
hubiesen chupado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) chuparía luo (yo) habría chupado
(tú) chuparías luo (tú) habrías chupado
(él/ella) chuparía (él/ella) habría chupado
(nosotr|os, -as) chuparíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos chupado
(vosotr|os, -as) chuparíais luo (vosotr|os, -as) habríais chupado
(ell|os, -as) chuparían luo (ell|os, -as) habrían chupado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) chupa no chupes
(él/ella) chupe
no chupe
(nosotr|os, -as) chupemos no chupemos
(vosotr|os, -as) chupad luo no chupéis
(ellos|os, -as) chupen
no chupen