Liite:Verbitaivutus/espanja/castigar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi castigar
gerundi castigando luo
partisiipin perfekti castigado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) castigo
(yo) castigaba luo (yo) castigué luo (yo) castigaré luo
(tú) castigas luo
(tú) castigabas luo (tú) castigaste luo (tú) castigarás luo
(él/ella) castiga luo (él/ella) castigaba (él/ella) castigó (él/ella) castigará luo
(nosotr|os, -as) castigamos luo
(nosotr|os, -as) castigábamos luo (nosotr|os, -as) castigamos (nosotr|os, -as) castigaremos luo
(vosotr|os, -as) castigáis luo
(vosotr|os, -as) castigabais luo (vosotr|os, -as) castigasteis luo (vosotr|os, -as) castigaréis luo
(ell|os, -as) castigan
(ell|os, -as) castigaban luo (ell|os, -as) castigaron luo (ell|os, -as) castigarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he castigado (yo) había castigado (yo) hube castigado (yo) habré castigado
(tú) has castigado (tú) habías castigado (tú) hubiste castigado (tú) habrás castigado
(él/ella) ha castigado (él/ella) había castigado (él/ella) hubo castigado (él/ella) habrá castigado
(nosotr|os, -as) hemos castigado (nosotr|os, -as) habíamos castigado (nosotr|os, -as) hubimos castigado (nosotr|os, -as) habremos castigado
(vosotr|os, -as) habéis castigado (vosotr|os, -as) habíais castigado (vosotr|os, -as) hubisteis castigado (vosotr|os, -as) habréis castigado
(ell|os, -as) han castigado (ell|os, -as) habían castigado (ell|os, -as) hubieron castigado (ell|os, -as) habrán castigado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) castigue luo
(yo) castigara luo
castigase luo
(tú) castigues luo
(tú) castigaras luo
castigases luo
(él/ella) castigue
(él/ella) castigara
castigase
(nosotr|os, -as) castiguemos luo
(nosotr|os, -as) castigáramos luo
castigásemos luo
(vosotr|os, -as) castiguéis luo
(vosotr|os, -as) castigarais luo
castigaseis luo
(ell|os, -as) castiguen luo
(ell|os, -as) castigaran luo
castigasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya castigado (yo) hubiera castigado
hubiese castigado
(tú) hayas castigado (tú) hubieras castigado
hubieses castigado
(él/ella) ha castigado (él/ella) hubiera castigado
hubiese castigado
(nosotr|os, -as) hayamos castigado (nosotr|os, -as) hubiéramos castigado
hubiésemos castigado
(vosotr|os, -as) hayáis castigado (vosotr|os, -as) hubierais castigado
hubieseis castigado
(ell|os, -as) hayan castigado (ell|os, -as) hubieran castigado
hubiesen castigado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) castigaría luo (yo) habría castigado
(tú) castigarías luo (tú) habrías castigado
(él/ella) castigaría (él/ella) habría castigado
(nosotr|os, -as) castigaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos castigado
(vosotr|os, -as) castigaríais luo (vosotr|os, -as) habríais castigado
(ell|os, -as) castigarían luo (ell|os, -as) habrían castigado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) castiga no castigues
(él/ella) castigue
no castigue
(nosotr|os, -as) castiguemos no castiguemos
(vosotr|os, -as) castigad luo no castiguéis
(ellos|os, -as) castiguen
no castiguen