Liite:Verbitaivutus/espanja/callar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi callar
gerundi callando luo
partisiipin perfekti callado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) callo
(yo) callaba luo (yo) callé luo (yo) callaré luo
(tú) callas luo
(tú) callabas luo (tú) callaste luo (tú) callarás luo
(él/ella) calla luo (él/ella) callaba (él/ella) calló (él/ella) callará luo
(nosotr|os, -as) callamos luo
(nosotr|os, -as) callábamos luo (nosotr|os, -as) callamos (nosotr|os, -as) callaremos luo
(vosotr|os, -as) calláis luo
(vosotr|os, -as) callabais luo (vosotr|os, -as) callasteis luo (vosotr|os, -as) callaréis luo
(ell|os, -as) callan luo
(ell|os, -as) callaban luo (ell|os, -as) callaron luo (ell|os, -as) callarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he callado (yo) había callado (yo) hube callado (yo) habré callado
(tú) has callado (tú) habías callado (tú) hubiste callado (tú) habrás callado
(él/ella) ha callado (él/ella) había callado (él/ella) hubo callado (él/ella) habrá callado
(nosotr|os, -as) hemos callado (nosotr|os, -as) habíamos callado (nosotr|os, -as) hubimos callado (nosotr|os, -as) habremos callado
(vosotr|os, -as) habéis callado (vosotr|os, -as) habíais callado (vosotr|os, -as) hubisteis callado (vosotr|os, -as) habréis callado
(ell|os, -as) han callado (ell|os, -as) habían callado (ell|os, -as) hubieron callado (ell|os, -as) habrán callado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) calle
(yo) callara luo
callase luo
(tú) calles
(tú) callaras luo
callases luo
(él/ella) calle
(él/ella) callara
callase
(nosotr|os, -as) callemos luo
(nosotr|os, -as) calláramos luo
callásemos luo
(vosotr|os, -as) calléis luo
(vosotr|os, -as) callarais luo
callaseis luo
(ell|os, -as) callen luo
(ell|os, -as) callaran luo
callasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya callado (yo) hubiera callado
hubiese callado
(tú) hayas callado (tú) hubieras callado
hubieses callado
(él/ella) ha callado (él/ella) hubiera callado
hubiese callado
(nosotr|os, -as) hayamos callado (nosotr|os, -as) hubiéramos callado
hubiésemos callado
(vosotr|os, -as) hayáis callado (vosotr|os, -as) hubierais callado
hubieseis callado
(ell|os, -as) hayan callado (ell|os, -as) hubieran callado
hubiesen callado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) callaría luo (yo) habría callado
(tú) callarías luo (tú) habrías callado
(él/ella) callaría (él/ella) habría callado
(nosotr|os, -as) callaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos callado
(vosotr|os, -as) callaríais luo (vosotr|os, -as) habríais callado
(ell|os, -as) callarían luo (ell|os, -as) habrían callado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) calla no calles
(él/ella) calle
no calle
(nosotr|os, -as) callemos no callemos
(vosotr|os, -as) callad luo no calléis
(ellos|os, -as) callen
no callen