Liite:Verbitaivutus/espanja/barrer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi barrer
gerundi barriendo luo
partisiipin perfekti barrido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) barro (yo) barría luo (yo) barrí luo (yo) barreré luo
(tú) barres luo (tú) barrías luo (tú) barriste luo (tú) barrerás luo
(él/ella) barre (él/ella) barría (él/ella) barrió (él/ella) barrerá luo
(nosotr|os, -as) barremos luo (nosotr|os, -as) barríamos luo (nosotr|os, -as) barrimos luo (nosotr|os, -as) barreremos luo
(vosotr|os, -as) barréis luo (vosotr|os, -as) barríais luo (vosotr|os, -as) barristeis luo (vosotr|os, -as) barreréis luo
(ell|os, -as) barren (ell|os, -as) barrían luo (ell|os, -as) barrieron luo (ell|os, -as) barrerán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he barrido (yo) había barrido (yo) hube barrido (yo) habré barrido
(tú) has barrido (tú) habías barrido (tú) hubiste barrido (tú) habrás barrido
(él/ella) ha barrido (él/ella) había barrido (él/ella) hubo barrido (él/ella) habrá barrido
(nosotr|os, -as) hemos barrido (nosotr|os, -as) habíamos barrido (nosotr|os, -as) hubimos barrido (nosotr|os, -as) habremos barrido
(vosotr|os, -as) habéis barrido (vosotr|os, -as) habíais barrido (vosotr|os, -as) hubisteis barrido (vosotr|os, -as) habréis barrido
(ell|os, -as) han barrido (ell|os, -as) habían barrido (ell|os, -as) hubieron barrido (ell|os, -as) habrán barrido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) barra (yo) barriera luo
barriese luo
(tú) barras luo (tú) barrieras luo
barrieses luo
(él/ella) barra (él/ella) barriera
barriese
(nosotr|os, -as) barramos luo (nosotr|os, -as) barriéramos luo
barriésemos luo
(vosotr|os, -as) barráis luo (vosotr|os, -as) barrierais luo
barrieseis luo
(ell|os, -as) barran luo (ell|os, -as) barrieran luo
barriesen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya barrido (yo) hubiera barrido
hubiese barrido
(tú) hayas barrido (tú) hubieras barrido
hubieses barrido
(él/ella) ha barrido (él/ella) hubiera barrido
hubiese barrido
(nosotr|os, -as) hayamos barrido (nosotr|os, -as) hubiéramos barrido
hubiésemos barrido
(vosotr|os, -as) hayáis barrido (vosotr|os, -as) hubierais barrido
hubieseis barrido
(ell|os, -as) hayan barrido (ell|os, -as) hubieran barrido
hubiesen barrido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) barrería luo (yo) habría barrido
(tú) barrerías luo (tú) habrías barrido
(él/ella) barrería (él/ella) habría barrido
(nosotr|os, -as) barreríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos barrido
(vosotr|os, -as) barreríais luo (vosotr|os, -as) habríais barrido
(ell|os, -as) barrerían luo (ell|os, -as) habrían barrido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) barre no barras
(él/ella) barra no barra
(nosotr|os, -as) barramos no barramos
(vosotr|os, -as) barred no barráis
(ellos|os, -as) barran no barran