Liite:Verbitaivutus/espanja/arrollar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi arrollar
gerundi arrollando luo
partisiipin perfekti arrollado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) arrollo luo
(yo) arrollaba luo (yo) arrollé luo (yo) arrollaré luo
(tú) arrollas luo
(tú) arrollabas luo (tú) arrollaste luo (tú) arrollarás luo
(él/ella) arrolla luo (él/ella) arrollaba (él/ella) arrolló (él/ella) arrollará luo
(nosotr|os, -as) arrollamos luo
(nosotr|os, -as) arrollábamos luo (nosotr|os, -as) arrollamos (nosotr|os, -as) arrollaremos luo
(vosotr|os, -as) arrolláis luo
(vosotr|os, -as) arrollabais luo (vosotr|os, -as) arrollasteis luo (vosotr|os, -as) arrollaréis luo
(ell|os, -as) arrollan luo
(ell|os, -as) arrollaban luo (ell|os, -as) arrollaron (ell|os, -as) arrollarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he arrollado (yo) había arrollado (yo) hube arrollado (yo) habré arrollado
(tú) has arrollado (tú) habías arrollado (tú) hubiste arrollado (tú) habrás arrollado
(él/ella) ha arrollado (él/ella) había arrollado (él/ella) hubo arrollado (él/ella) habrá arrollado
(nosotr|os, -as) hemos arrollado (nosotr|os, -as) habíamos arrollado (nosotr|os, -as) hubimos arrollado (nosotr|os, -as) habremos arrollado
(vosotr|os, -as) habéis arrollado (vosotr|os, -as) habíais arrollado (vosotr|os, -as) hubisteis arrollado (vosotr|os, -as) habréis arrollado
(ell|os, -as) han arrollado (ell|os, -as) habían arrollado (ell|os, -as) hubieron arrollado (ell|os, -as) habrán arrollado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) arrolle luo
(yo) arrollara luo
arrollase luo
(tú) arrolles luo
(tú) arrollaras luo
arrollases luo
(él/ella) arrolle
(él/ella) arrollara
arrollase
(nosotr|os, -as) arrollemos luo
(nosotr|os, -as) arrolláramos luo
arrollásemos luo
(vosotr|os, -as) arrolléis luo
(vosotr|os, -as) arrollarais luo
arrollaseis luo
(ell|os, -as) arrollen luo
(ell|os, -as) arrollaran luo
arrollasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya arrollado (yo) hubiera arrollado
hubiese arrollado
(tú) hayas arrollado (tú) hubieras arrollado
hubieses arrollado
(él/ella) ha arrollado (él/ella) hubiera arrollado
hubiese arrollado
(nosotr|os, -as) hayamos arrollado (nosotr|os, -as) hubiéramos arrollado
hubiésemos arrollado
(vosotr|os, -as) hayáis arrollado (vosotr|os, -as) hubierais arrollado
hubieseis arrollado
(ell|os, -as) hayan arrollado (ell|os, -as) hubieran arrollado
hubiesen arrollado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) arrollaría luo (yo) habría arrollado
(tú) arrollarías luo (tú) habrías arrollado
(él/ella) arrollaría (él/ella) habría arrollado
(nosotr|os, -as) arrollaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos arrollado
(vosotr|os, -as) arrollaríais luo (vosotr|os, -as) habríais arrollado
(ell|os, -as) arrollarían luo (ell|os, -as) habrían arrollado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) arrolla no arrolles
(él/ella) arrolle
no arrolle
(nosotr|os, -as) arrollemos no arrollemos
(vosotr|os, -as) arrollad luo no arrolléis
(ellos|os, -as) arrollen
no arrollen