Liite:Verbitaivutus/espanja/apear

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi apear
gerundi apeando luo
partisiipin perfekti apeado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) apeo luo
(yo) apeaba luo (yo) apeé luo (yo) apearé luo
(tú) apeas luo
(tú) apeabas luo (tú) apeaste luo (tú) apearás luo
(él/ella) apea (él/ella) apeaba (él/ella) apeó luo (él/ella) apeará luo
(nosotr|os, -as) apeamos luo
(nosotr|os, -as) apeábamos luo (nosotr|os, -as) apeamos (nosotr|os, -as) apearemos luo
(vosotr|os, -as) apeáis luo
(vosotr|os, -as) apeabais luo (vosotr|os, -as) apeasteis luo (vosotr|os, -as) apearéis luo
(ell|os, -as) apean luo
(ell|os, -as) apeaban luo (ell|os, -as) apearon luo (ell|os, -as) apearán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he apeado (yo) había apeado (yo) hube apeado (yo) habré apeado
(tú) has apeado (tú) habías apeado (tú) hubiste apeado (tú) habrás apeado
(él/ella) ha apeado (él/ella) había apeado (él/ella) hubo apeado (él/ella) habrá apeado
(nosotr|os, -as) hemos apeado (nosotr|os, -as) habíamos apeado (nosotr|os, -as) hubimos apeado (nosotr|os, -as) habremos apeado
(vosotr|os, -as) habéis apeado (vosotr|os, -as) habíais apeado (vosotr|os, -as) hubisteis apeado (vosotr|os, -as) habréis apeado
(ell|os, -as) han apeado (ell|os, -as) habían apeado (ell|os, -as) hubieron apeado (ell|os, -as) habrán apeado
Subjunktiivi
preesens imperfekti futuuri
persoona muoto persoona muoto persoona muoto
(yo) apee luo
(yo) apeara luo
apease luo
(yo) apeare
(tú) apees luo
(tú) apearas luo
apeases luo
(tú) apeares
(él/ella) apee
(él/ella) apeara
apease
(él/ella) apeare
(nosotr|os, -as) apeemos luo
(nosotr|os, -as) apeáramos luo
apeásemos luo
(nosotr|os, -as) apeáremos
(vosotr|os, -as) apeéis luo
(vosotr|os, -as) apearais luo
apeaseis luo
(vosotr|os, -as) apeareis
(ell|os, -as) apeen luo
(ell|os, -as) apearan luo
apeasen luo
(ell|os, -as) apearen
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty futuuri
persoona muoto persoona muoto persoona muoto
(yo) haya apeado (yo) hubiera apeado
hubiese apeado
(yo) hubiere apeado
(tú) hayas apeado (tú) hubieras apeado
hubieses apeado
(tú) hubieres apeado
(él/ella) ha apeado (él/ella) hubiera apeado
hubiese apeado
(él/ella) hubiere apeado
(nosotr|os, -as) hayamos apeado (nosotr|os, -as) hubiéramos apeado
hubiésemos apeado
(nosotr|os, -as) hubiéremos apeado
(vosotr|os, -as) hayáis apeado (vosotr|os, -as) hubierais apeado
hubieseis apeado
(vosotr|os, -as) hubiereis apeado
(ell|os, -as) hayan apeado (ell|os, -as) hubieran apeado
hubiesen apeado
(ell|os, -as) hubieren apeado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) apearía luo (yo) habría apeado
(tú) apearías luo (tú) habrías apeado
(él/ella) apearía (él/ella) habría apeado
(nosotr|os, -as) apearíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos apeado
(vosotr|os, -as) apearíais luo (vosotr|os, -as) habríais apeado
(ell|os, -as) apearían luo (ell|os, -as) habrían apeado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) apea no apees
(él/ella) apee
no apee
(nosotr|os, -as) apeemos no apeemos
(vosotr|os, -as) apead luo no apeéis
(ellos|os, -as) apeen
no apeen