Liite:Verbitaivutus/espanja/alojar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi alojar
gerundi alojando luo
partisiipin perfekti alojado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) alojo luo
(yo) alojaba luo (yo) alojé luo (yo) alojaré luo
(tú) alojas luo
(tú) alojabas luo (tú) alojaste luo (tú) alojarás luo
(él/ella) aloja luo (él/ella) alojaba (él/ella) alojó (él/ella) alojará luo
(nosotr|os, -as) alojamos luo
(nosotr|os, -as) alojábamos luo (nosotr|os, -as) alojamos (nosotr|os, -as) alojaremos luo
(vosotr|os, -as) alojáis luo
(vosotr|os, -as) alojabais luo (vosotr|os, -as) alojasteis luo (vosotr|os, -as) alojaréis luo
(ell|os, -as) alojan luo
(ell|os, -as) alojaban luo (ell|os, -as) alojaron luo (ell|os, -as) alojarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he alojado (yo) había alojado (yo) hube alojado (yo) habré alojado
(tú) has alojado (tú) habías alojado (tú) hubiste alojado (tú) habrás alojado
(él/ella) ha alojado (él/ella) había alojado (él/ella) hubo alojado (él/ella) habrá alojado
(nosotr|os, -as) hemos alojado (nosotr|os, -as) habíamos alojado (nosotr|os, -as) hubimos alojado (nosotr|os, -as) habremos alojado
(vosotr|os, -as) habéis alojado (vosotr|os, -as) habíais alojado (vosotr|os, -as) hubisteis alojado (vosotr|os, -as) habréis alojado
(ell|os, -as) han alojado (ell|os, -as) habían alojado (ell|os, -as) hubieron alojado (ell|os, -as) habrán alojado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) aloje luo
(yo) alojara luo
alojase luo
(tú) alojes luo
(tú) alojaras luo
alojases luo
(él/ella) aloje
(él/ella) alojara
alojase
(nosotr|os, -as) alojemos luo
(nosotr|os, -as) alojáramos luo
alojásemos luo
(vosotr|os, -as) alojéis luo
(vosotr|os, -as) alojarais luo
alojaseis luo
(ell|os, -as) alojen luo
(ell|os, -as) alojaran luo
alojasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya alojado (yo) hubiera alojado
hubiese alojado
(tú) hayas alojado (tú) hubieras alojado
hubieses alojado
(él/ella) ha alojado (él/ella) hubiera alojado
hubiese alojado
(nosotr|os, -as) hayamos alojado (nosotr|os, -as) hubiéramos alojado
hubiésemos alojado
(vosotr|os, -as) hayáis alojado (vosotr|os, -as) hubierais alojado
hubieseis alojado
(ell|os, -as) hayan alojado (ell|os, -as) hubieran alojado
hubiesen alojado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) alojaría luo (yo) habría alojado
(tú) alojarías luo (tú) habrías alojado
(él/ella) alojaría (él/ella) habría alojado
(nosotr|os, -as) alojaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos alojado
(vosotr|os, -as) alojaríais luo (vosotr|os, -as) habríais alojado
(ell|os, -as) alojarían luo (ell|os, -as) habrían alojado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) aloja no alojes
(él/ella) aloje
no aloje
(nosotr|os, -as) alojemos no alojemos
(vosotr|os, -as) alojad luo no alojéis
(ellos|os, -as) alojen
no alojen