Liite:Verbitaivutus/espanja/almorzar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi almorzar
gerundi almorzando luo
partisiipin perfekti almorzado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) almuerzo
(yo) almorzaba luo (yo) almorcé luo (yo) almorzaré luo
(tú) almuerzas luo
(tú) almorzabas luo (tú) almorzaste luo (tú) almorzarás luo
(él/ella) almuerza luo (él/ella) almorzaba (él/ella) almorzó (él/ella) almorzará luo
(nosotr|os, -as) almorzamos luo
(nosotr|os, -as) almorzábamos luo (nosotr|os, -as) almorzamos (nosotr|os, -as) almorzaremos luo
(vosotr|os, -as) almorzáis luo
(vosotr|os, -as) almorzabais luo (vosotr|os, -as) almorzasteis luo (vosotr|os, -as) almorzaréis luo
(ell|os, -as) almuerzan luo
(ell|os, -as) almorzaban luo (ell|os, -as) almorzaron luo (ell|os, -as) almorzarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he almorzado (yo) había almorzado (yo) hube almorzado (yo) habré almorzado
(tú) has almorzado (tú) habías almorzado (tú) hubiste almorzado (tú) habrás almorzado
(él/ella) ha almorzado (él/ella) había almorzado (él/ella) hubo almorzado (él/ella) habrá almorzado
(nosotr|os, -as) hemos almorzado (nosotr|os, -as) habíamos almorzado (nosotr|os, -as) hubimos almorzado (nosotr|os, -as) habremos almorzado
(vosotr|os, -as) habéis almorzado (vosotr|os, -as) habíais almorzado (vosotr|os, -as) hubisteis almorzado (vosotr|os, -as) habréis almorzado
(ell|os, -as) han almorzado (ell|os, -as) habían almorzado (ell|os, -as) hubieron almorzado (ell|os, -as) habrán almorzado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) almuerce luo
(yo) almorzara luo
almorzase luo
(tú) almuerces luo
(tú) almorzaras luo
almorzases luo
(él/ella) almuerce
(él/ella) almorzara
almorzase
(nosotr|os, -as) almorcemos luo
(nosotr|os, -as) almorzáramos luo
almorzásemos luo
(vosotr|os, -as) almorcéis luo
(vosotr|os, -as) almorzarais luo
almorzaseis luo
(ell|os, -as) almuercen luo
(ell|os, -as) almorzaran luo
almorzasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya almorzado (yo) hubiera almorzado
hubiese almorzado
(tú) hayas almorzado (tú) hubieras almorzado
hubieses almorzado
(él/ella) ha almorzado (él/ella) hubiera almorzado
hubiese almorzado
(nosotr|os, -as) hayamos almorzado (nosotr|os, -as) hubiéramos almorzado
hubiésemos almorzado
(vosotr|os, -as) hayáis almorzado (vosotr|os, -as) hubierais almorzado
hubieseis almorzado
(ell|os, -as) hayan almorzado (ell|os, -as) hubieran almorzado
hubiesen almorzado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) almorzaría luo (yo) habría almorzado
(tú) almorzarías luo (tú) habrías almorzado
(él/ella) almorzaría (él/ella) habría almorzado
(nosotr|os, -as) almorzaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos almorzado
(vosotr|os, -as) almorzaríais luo (vosotr|os, -as) habríais almorzado
(ell|os, -as) almorzarían luo (ell|os, -as) habrían almorzado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) almuerza no almuerces
(él/ella) almuerce
no almuerce
(nosotr|os, -as) almorcemos no almorcemos
(vosotr|os, -as) almorzad luo no almorcéis
(ellos|os, -as) almuercen
no almuercen