Liite:Verbitaivutus/espanja/afluir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi afluir
gerundi afluyendo
partisiipin perfekti afluido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) afluyo (yo) afluía (yo) afluí (yo) afluiré
(tú) afluyes (tú) afluías (tú) afluiste (tú) afluirás
(él/ella) afluye (él/ella) afluía (él/ella) afluyó (él/ella) afluirá
(nosotr|os, -as) afluimos (nosotr|os, -as) afluíamos (nosotr|os, -as) afluimos (nosotr|os, -as) afluiremos
(vosotr|os, -as) afluís (vosotr|os, -as) afluíais (vosotr|os, -as) afluisteis (vosotr|os, -as) afluiréis
(ell|os, -as) afluyen (ell|os, -as) afluían (ell|os, -as) afluyeron (ell|os, -as) afluirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he afluido (yo) había afluido (yo) hube afluido (yo) habré afluido
(tú) has afluido (tú) habías afluido (tú) hubiste afluido (tú) habrás afluido
(él/ella) ha afluido (él/ella) había afluido (él/ella) hubo afluido (él/ella) habrá afluido
(nosotr|os, -as) hemos afluido (nosotr|os, -as) habíamos afluido (nosotr|os, -as) hubimos afluido (nosotr|os, -as) habremos afluido
(vosotr|os, -as) habéis afluido (vosotr|os, -as) habíais afluido (vosotr|os, -as) hubisteis afluido (vosotr|os, -as) habréis afluido
(ell|os, -as) han afluido (ell|os, -as) habían afluido (ell|os, -as) hubieron afluido (ell|os, -as) habrán afluido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) afluya (yo) afluyera
afluyese
(tú) afluyas (tú) afluyeras
afluyeses
(él/ella) afluya (él/ella) afluyera
afluyese
(nosotr|os, -as) afluyamos (nosotr|os, -as) afluyéramos
afluyésemos
(vosotr|os, -as) afluyáis (vosotr|os, -as) afluyerais
afluyeseis
(ell|os, -as) afluyan (ell|os, -as) afluyeran
afluyesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya afluido (yo) hubiera afluido
hubiese afluido
(tú) hayas afluido (tú) hubieras afluido
hubieses afluido
(él/ella) ha afluido (él/ella) hubiera afluido
hubiese afluido
(nosotr|os, -as) hayamos afluido (nosotr|os, -as) hubiéramos afluido
hubiésemos afluido
(vosotr|os, -as) hayáis afluido (vosotr|os, -as) hubierais afluido
hubieseis afluido
(ell|os, -as) hayan afluido (ell|os, -as) hubieran afluido
hubiesen afluido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) afluiría (yo) habría afluido
(tú) afluirías (tú) habrías afluido
(él/ella) afluiría (él/ella) habría afluido
(nosotr|os, -as) afluiríamos (nosotr|os, -as) habríamos afluido
(vosotr|os, -as) afluiríais (vosotr|os, -as) habríais afluido
(ell|os, -as) afluirían (ell|os, -as) habrían afluido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) afluye no afluyas
(él/ella) afluya no afluya
(nosotr|os, -as) afluyamos no afluyamos
(vosotr|os, -as) afluid no afluyáis
(ellos|os, -as) afluyan no afluyan