Liite:Verbitaivutus/espanja/abolir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi abolir
gerundi aboliendo
partisiipin perfekti abolido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) abolo (yo) abolía (yo) abolí (yo) aboliré
(tú) aboles (tú) abolías (tú) aboliste (tú) abolirás
(él/ella) abole (él/ella) abolía (él/ella) abolió (él/ella) abolirá
(nosotr|os, -as) abolimos (nosotr|os, -as) abolíamos (nosotr|os, -as) abolimos (nosotr|os, -as) aboliremos
(vosotr|os, -as) abolís (vosotr|os, -as) abolíais (vosotr|os, -as) abolisteis (vosotr|os, -as) aboliréis
(ell|os, -as) abolen (ell|os, -as) abolían luo (ell|os, -as) abolieron (ell|os, -as) abolirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he abolido (yo) había abolido (yo) hube abolido (yo) habré abolido
(tú) has abolido (tú) habías abolido (tú) hubiste abolido (tú) habrás abolido
(él/ella) ha abolido (él/ella) había abolido (él/ella) hubo abolido (él/ella) habrá abolido
(nosotr|os, -as) hemos abolido (nosotr|os, -as) habíamos abolido (nosotr|os, -as) hubimos abolido (nosotr|os, -as) habremos abolido
(vosotr|os, -as) habéis abolido (vosotr|os, -as) habíais abolido (vosotr|os, -as) hubisteis abolido (vosotr|os, -as) habréis abolido
(ell|os, -as) han abolido (ell|os, -as) habían abolido (ell|os, -as) hubieron abolido (ell|os, -as) habrán abolido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) abola (yo) aboliera
aboliese
(tú) abolas (tú) abolieras
abolieses
(él/ella) abola (él/ella) aboliera
aboliese
(nosotr|os, -as) abolamos (nosotr|os, -as) aboliéramos
aboliésemos
(vosotr|os, -as) aboláis (vosotr|os, -as) abolierais
abolieseis
(ell|os, -as) abolan (ell|os, -as) abolieran
aboliesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya abolido (yo) hubiera abolido
hubiese abolido
(tú) hayas abolido (tú) hubieras abolido
hubieses abolido
(él/ella) ha abolido (él/ella) hubiera abolido
hubiese abolido
(nosotr|os, -as) hayamos abolido (nosotr|os, -as) hubiéramos abolido
hubiésemos abolido
(vosotr|os, -as) hayáis abolido (vosotr|os, -as) hubierais abolido
hubieseis abolido
(ell|os, -as) hayan abolido (ell|os, -as) hubieran abolido
hubiesen abolido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) aboliría (yo) habría abolido
(tú) abolirías (tú) habrías abolido
(él/ella) aboliría (él/ella) habría abolido
(nosotr|os, -as) aboliríamos (nosotr|os, -as) habríamos abolido
(vosotr|os, -as) aboliríais (vosotr|os, -as) habríais abolido
(ell|os, -as) abolirían (ell|os, -as) habrían abolido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) abole no abolas
(él/ella) abola no abola
(nosotr|os, -as) abolamos no abolamos
(vosotr|os, -as) abolid no aboláis
(ellos|os, -as) abolan no abolan