Liite:Verbitaivutus/arabia/فرش

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi فِرَاشَةٌ
(firāšatun)
aktiivin partisiippi فَارِشٌ
(fārišun)
passiivin partisiippi مَفْرُوشٌ
(mafrūšun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. فَرَشْتُ
(faraštu)
فَرَشْنَا
(farašnā)
1. أَفْرُشُ
(ʾafrušu)
نَفْرُشُ
(nafrušu)
1. أَفْرَشَ
(ʾafruša)
نَفْرَشَ
(nafruša)
1. أَفْرَشْ
(ʾafruš)
نَفْرَشْ
(nafruš)
1.
2. فَرَشْتَ m.
(farašta)
فَرَشْتِ f.
(farašti)
فَرَشْتُمَا
(faraštumā)
فَرَشْتُمْ m.
(faraštum)
فَرَشْتُنَّ f.
(faraštunna)
2. تَفْرُشُ m.
(tafrušu)
تَفْرُشِينَ f.
(tafrušīna)
بَفْرُشَانِ
(tafrušāni)
تَفْرُشِونَ m.
(tafrušūna)
تَفْرُشْنَ f.
(tafrušna)
2. تَفْرَشَ m.
(tafruša)
تَفْرَشِي f.
(tafrušī)
تَفْرَشَا
(tafrušā)
تَفْرَشُوا m.
(tafrušū)
تَفْرَشْنَ f.
(tafrušna)
2. تَفْرَشْ m.
(tafruš)
تَفْرَشِي f.
(tafrušī)
تَفْرَشَا
(tafrušā)
تَفْرَشُوا m.
(tafrušū)
تَفْرَشْنَ f.
(tafrušna)
2. اُفْرُشْ m.
(ufruš)
اُفْرُشِي f.
(ufrušī)
اُفْرُشَا
(ufrušā)
اُفْرُشُوا m.
(ufrušū)
اُفْرُشْنَ f.
(ufrušna)
3. فَرَشَ m.
(faraša)
فَرَشَتْ f.
(farašat)
فَرَشَا m.
(farašā)
فَرَشَتَا f.
(farašatā)
فَرَشُوا m.
(farašū)
فَرَشْنَ f.
(farašna)
3. يَفْرُشُ m.
(yafrušu)
تَفْرُشُ f.
(tafrušu)
يَفْرُشَانِ m.
(yafrušāni)
بَفْرُشَانِ f.
(tafrušāni)
يَفْرُشِونَ m.
(yafrušūna)
يَفْرُشْنَ f.
(yafrušna)
3. يَفْرَشَ m.
(yafruša)
تَفْرَشَ f.
(tafruša)
يَفْرَشَا m.
(yafrušā)
تَفْرَشَا f.
(tafrušā)
يَفْرَشُوا m.
(yafrušū)
يَفْرَشْنَ f.
(yafrušna)
3. يَفْرَشْ m.
(yafruš)
تَفْرَشْ f.
(tafruš)
يَفْرَشَا m.
(yafrušā)
تَفْرَشَا f.
(tafrušā)
يَفْرَشُاو m.
(yafrušū)
يَفْرَشْنَ f.
(yafrušna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. فُرِشْتُ
(furištu)
فُرِشْنَا
(furišnā)
1. أُفْرَشُ
(ʾufrašu)
نُفْرَشُ
(nufrašu)
1. أُفْرَشَ
(ʾufraša)
نُفْرَشَ
(nufraša)
1. أُفْرَشْ
(ʾufraš)
نُفْرَشْ
(nufraš)
2. فُرِشْتَ m.
(furišta)
فُرِشْتِ f.
(furišti)
فُرِشْتُمَا
(furištumā)
فُرِشْتُمْ m.
(furištum)
فُرِشْتُنَّ f.
(furištunna)
2. تُفْرَشُ m.
(tufrašu)
تُفْرَشِينَ f.
(tufrašīna)
تُفْرَشَانِ
(tufrašāni)
تُفْرَشُونَ m.
(tufrašūna)
تُفْرَشْنَ f.
(tufrašna)
2. تُفْرَشَ m.
(tufraša)
تُفْرَشِي f.
(tufrašī)
تُفْرَشَا
(tufrašā)
تُفْرَشُوا m.
(tufrašū)
تُفْرَشْنَ f.
(tufrašna)
2. تُفْرَشْ m.
(tufraš)
تُفْرَشِي f.
(tufrašī)
تُفْرَشَا
(tufrašā)
تُفْرَشُوا m.
(tufrašū)
تُفْرَشْنَ f.
(tufrašna)
3. فُرِشَ m.
(furiša)
فُرِشَتْ f.
(furišat)
فُرِشَا m.
(furišā)
فُرِشَتَا f.
(furišatā)
فُرِشُوا m.
(furišū)
فُرِشْنَ f.
(furišna)
3. يُفْرَشُ m.
(yufrašu)
تُفْرَشُ f.
(tufrašu)
يُفْرَشَانِ m.
(yufrašāni)
تُفْرَشَانِ f.
(tufrašāni)
يُفْرَشُونَ m.
(yufrašūna)
يُفْرَشْنَ f.
(yufrašna)
3. يُفْرَشَ m.
(yufraša)
تُفْرَشَ f.
(tufraša)
يُفْرَشَا m.
(yufrašā)
تُفْرَشَا f.
(tufrašā)
يُفْرَشُوا m.
(yufrašū)
يُفْرَشْنَ f.
(yufrašna)
3. يُفْرَشْ m.
(yufraš)
تُفْرَشْ f.
(tufraš)
يُفْرَشَا m.
(yufrašā)
تُفْرَشَا f.
(tufrašā)
يُفْرَشُوا m.
(yufrašū)
يُفْرَشْنَ f.
(yufrašna)