Liite:Verbitaivutus/arabia/أكل

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

1[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi أَكْل
(ʾakl)
aktiivin partisiippi أَاكِلٌ
(ʾākilun)
passiivin partisiippi مَأْكُولٌ
(maʾkūlun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. أَكَلْتُ
(ʾakaltu)
أَكَلْنَا
(ʾakalnā)
1. أَأْكُلُ
(ʾaʾkulu)
نَأْكُلُ
(naʾkulu)
1. أَأْكَلَ
(ʾaʾkula)
نَأْكَلَ
(naʾkula)
1. أَأْكَلْ
(ʾaʾkul)
نَأْكَلْ
(naʾkul)
1.
2. أَكَلْتَ m.
(ʾakalta)
أَكَلْتِ f.
(ʾakalti)
أَكَلْتُمَا
(ʾakaltumā)
أَكَلْتُمْ m.
(ʾakaltum)
أَكَلْتُنَّ f.
(ʾakaltunna)
2. تَأْكُلُ m.
(taʾkulu)
تَأْكُلِينَ f.
(taʾkulīna)
بَأْكُلَانِ
(taʾkulāni)
تَأْكُلِونَ m.
(taʾkulūna)
تَأْكُلْنَ f.
(taʾkulna)
2. تَأْكَلَ m.
(taʾkula)
تَأْكَلِي f.
(taʾkulī)
تَأْكَلَا
(taʾkulā)
تَأْكَلُوا m.
(taʾkulū)
تَأْكَلْنَ f.
(taʾkulna)
2. تَأْكَلْ m.
(taʾkul)
تَأْكَلِي f.
(taʾkulī)
تَأْكَلَا
(taʾkulā)
تَأْكَلُوا m.
(taʾkulū)
تَأْكَلْنَ f.
(taʾkulna)
2. اُأْكُلْ m.
(uʾkul)
اُأْكُلِي f.
(uʾkulī)
اُأْكُلَا
(uʾkulā)
اُأْكُلُوا m.
(uʾkulū)
اُأْكُلْنَ f.
(uʾkulna)
3. أَكَلَ m.
(ʾakala)
أَكَلَتْ f.
(ʾakalat)
أَكَلَا m.
(ʾakalā)
أَكَلَتَا f.
(ʾakalatā)
أَكَلُوا m.
(ʾakalū)
أَكَلْنَ f.
(ʾakalna)
3. يَأْكُلُ m.
(yaʾkulu)
تَأْكُلُ f.
(taʾkulu)
يَأْكُلَانِ m.
(yaʾkulāni)
بَأْكُلَانِ f.
(taʾkulāni)
يَأْكُلِونَ m.
(yaʾkulūna)
يَأْكُلْنَ f.
(yaʾkulna)
3. يَأْكَلَ m.
(yaʾkula)
تَأْكَلَ f.
(taʾkula)
يَأْكَلَا m.
(yaʾkulā)
تَأْكَلَا f.
(taʾkulā)
يَأْكَلُوا m.
(yaʾkulū)
يَأْكَلْنَ f.
(yaʾkulna)
3. يَأْكَلْ m.
(yaʾkul)
تَأْكَلْ f.
(taʾkul)
يَأْكَلَا m.
(yaʾkulā)
تَأْكَلَا f.
(taʾkulā)
يَأْكَلُاو m.
(yaʾkulū)
يَأْكَلْنَ f.
(yaʾkulna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. أُكِلْتُ
(ʾukiltu)
أُكِلْنَا
(ʾukilnā)
1. أُأْكَلُ
(ʾuʾkalu)
نُأْكَلُ
(nuʾkalu)
1. أُأْكَلَ
(ʾuʾkala)
نُأْكَلَ
(nuʾkala)
1. أُأْكَلْ
(ʾuʾkal)
نُأْكَلْ
(nuʾkal)
2. أُكِلْتَ m.
(ʾukilta)
أُكِلْتِ f.
(ʾukilti)
أُكِلْتُمَا
(ʾukiltumā)
أُكِلْتُمْ m.
(ʾukiltum)
أُكِلْتُنَّ f.
(ʾukiltunna)
2. تُأْكَلُ m.
(tuʾkalu)
تُأْكَلِينَ f.
(tuʾkalīna)
تُأْكَلَانِ
(tuʾkalāni)
تُأْكَلُونَ m.
(tuʾkalūna)
تُأْكَلْنَ f.
(tuʾkalna)
2. تُأْكَلَ m.
(tuʾkala)
تُأْكَلِي f.
(tuʾkalī)
تُأْكَلَا
(tuʾkalā)
تُأْكَلُوا m.
(tuʾkalū)
تُأْكَلْنَ f.
(tuʾkalna)
2. تُأْكَلْ m.
(tuʾkal)
تُأْكَلِي f.
(tuʾkalī)
تُأْكَلَا
(tuʾkalā)
تُأْكَلُوا m.
(tuʾkalū)
تُأْكَلْنَ f.
(tuʾkalna)
3. أُكِلَ m.
(ʾukila)
أُكِلَتْ f.
(ʾukilat)
أُكِلَا m.
(ʾukilā)
أُكِلَتَا f.
(ʾukilatā)
أُكِلُوا m.
(ʾukilū)
أُكِلْنَ f.
(ʾukilna)
3. يُأْكَلُ m.
(yuʾkalu)
تُأْكَلُ f.
(tuʾkalu)
يُأْكَلَانِ m.
(yuʾkalāni)
تُأْكَلَانِ f.
(tuʾkalāni)
يُأْكَلُونَ m.
(yuʾkalūna)
يُأْكَلْنَ f.
(yuʾkalna)
3. يُأْكَلَ m.
(yuʾkala)
تُأْكَلَ f.
(tuʾkala)
يُأْكَلَا m.
(yuʾkalā)
تُأْكَلَا f.
(tuʾkalā)
يُأْكَلُوا m.
(yuʾkalū)
يُأْكَلْنَ f.
(yuʾkalna)
3. يُأْكَلْ m.
(yuʾkal)
تُأْكَلْ f.
(tuʾkal)
يُأْكَلَا m.
(yuʾkalā)
تُأْكَلَا f.
(tuʾkalā)
يُأْكَلُوا m.
(yuʾkalū)
يُأْكَلْنَ f.
(yuʾkalna)

2[muokkaa]

Nominaalimuodot[muokkaa]

verbaalisubstantiivi تَأْكِيبٌ
(taʾkīlun)
aktiivin partisiippi مُأَكِّلٌ
(muʾakkilun)
passiivin partisiippi مُأَكَّلٌ
(muʾakkalun)

Persoonamuodot[muokkaa]

Aktiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi imperatiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. أَكَّلْتُ
(ʾakkaltu)
أَكَّلْنَا
(ʾakkalnā)
1. أُأَكِّلُ
(ʾuʾakkilu)
نُأَكِّلُ
(nuʾakkilu)
1. أُأَكِّلَ
(ʾuʾakkila)
نُأَكِّلَ
(nuʾakkila)
1. أُأَكِّلْ
(ʾuʾakkil)
نُأَكِّلْ
(nuʾakkil)
1.
2. أَكَّلْتَ m.
(ʾakkalta)
أَكَّلْتِ f.
(ʾakkalti)
أَكَّلْتُمَا
(ʾakkaltumā)
أَكَّلْتُمْ m.
(ʾakkaltum)
أَكَّلْتُنَّ f.
(ʾakkaltunna)
2. تُأَكِّلُ m.
(tuʾakkilu)
تُأَكِّلِينَ f.
(tuʾakkilīna)
تُأَكِّلَانِ
(tuʾakkilāni)
تُأَكِّلُونَ m.
(tuʾakkilūna)
تُأَكِّلْنَ f.
(tuʾakkilna)
2. تُأَكِّلَ m.
(tuʾakkila)
تُأَكِّلِي f.
(tuʾakkilī)
تُأَكِّلَا
(tuʾakkilā)
تُأَكِّلُوا m.
(tuʾakkilū)
تُأَكِّلْنَ f.
(tuʾakkilna)
2. تُأَكِّلْ m.
(tuʾakkil)
تُأَكِّلِي f.
(tuʾakkilī)
تُأَكِّلَا
(tuʾakkilā)
تُأَكِّلُوا m.
(tuʾakkilū)
تُأَكِّلْنَ f.
(tuʾakkilna)
2. أَكِّلْ m.
(ʾakkil)
أَكِّلِي f.
(ʾakkilī)
أَكِّلَا
(ʾakkilā)
أَكِّلُوا m.
(ʾakkilū)
أَكِّلْنَ f.
(ʾakkilna)
3. أَكَّلَ m.
(ʾakkala)
أَكَّلَتْ f.
(ʾakkalat)
أَكَّلَا m.
(ʾakkalā)
أَكَّلَتَا f.
(ʾakkalatā)
أَكَّلُوا m.
(ʾakkalū)
أَكَّلْنَ f.
(ʾakkalna)
3. يُأَكِّلُ m.
(yuʾakkilu)
تُأَكِّلُ f.
(tuʾakkilu)
يُأَكِّلَانِ m.
(yuʾakkilāni)
تُأَكِّلَانِ f.
(tuʾakkilāni)
يُأَكِّلُونَ m.
(yuʾakkilūna)
يُأَكِّلْنَ f.
(yuʾakkilna)
3. يُأَكِّلَ m.
(yuʾakkila)
تُأَكِّلَ f.
(tuʾakkila)
يُأَكِّلَا m.
(yuʾakkilā)
تُأَكِّلَا f.
(tuʾakkilā)
تُأَكِّلُوا m.
(yuʾakkilū)
يُأَكِّلْنَ f.
(yuʾakkilna)
3. يُأَكِّلْ m.
(yuʾakkil)
تُأَكِّلْ f.
(tuʾakkil)
يُأَكِّلَا m.
(yuʾakkilā)
تُأَكِّلَا f.
(tuʾakkilā)
يُأَكِّلُوا m.
(yuʾakkilū)
يُأَكِّلْنَ f.
(yuʾakkilna)
3.
Passiivi
indikatiivi subjunktiivi jussiivi
perfekti imperfekti
pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon. pers. yks. du. mon.
1. أُكِّلْتُ
(ʾukkiltu)
أُكِّلْنَا
(ʾukkilnā)
1. أُأَكَّلُ
(ʾuʾakkalu)
نَأَكَّلُ
(nuʾakkalu)
1. أُأَكَّلَ
(ʾuʾakkala)
نُأَكَّلَ
(nuʾakkala)
1. أُأَكَّلْ
(ʾuʾakkal)
نُأَكَّلْ
(nuʾakkal)
2. أُكِّلْتَ m.
(ʾukkilta)
أُكِّلْتِ f.
(ʾukkilti)
أُكِّلْتُمَا
(ʾukkiltumā)
أُكِّلْتُمْ m.
(ʾukkiltum)
أُكِّلْتُنَّ f.
(ʾukkiltunna)
2. تُأَكَّلُ m.
(tuʾakkalu)
تُأَكَّلِينَ f.
(tuʾakkalīna)
تُأَكَّلَانِ
(tuʾakkalāni)
تُأَكَّلُونَ m.
(tuʾakkalūna)
تُأَكَّلْنَ f.
(tuʾakkalna)
2. تُأَكَّلَ m.
(tuʾakkala)
تُأَكَّلِي f.
(tuʾakkalī)
تُأَكَّلَا
(tuʾakkalā)
تُأَكَّلُوا m.
(tuʾakkalū)
تُأَكَّلْنَ f.
(tuʾakkalna)
2. تُأَكَّلْ m.
(tuʾakkal)
تُأَكَّلِي f.
(tuʾakkalī)
تُأَكَّلَا
(tuʾakkalā)
تُأَكَّلُوا m.
(tuʾakkalū)
تُأَكَّلْنَ f.
(tuʾakkalna)
3. أُكِّلَ m.
(ʾukkila)
أُكِّلَتْ f.
(ʾukkilat)
أُكِّلَا m.
(ʾukkilā)
أُكِّلَتَا f.
(ʾukkilatā)
أُكِّلُوا m.
(ʾukkilū)
أُكِّلْنَ f.
(ʾukkilna)
3. يُأَكَّلُ m.
(yuʾakkalu)
تُأَكَّلُ f.
(tuʾakkalu)
يُأَكَّلَانِ m.
(yuʾakkalāni)
بَأَكَّلَانِ f.
(tuʾakkalāni)
يُأَكَّلُونَ m.
(yuʾakkalūna)
يُأَكَّلْنَ f.
(yuʾakkalna)
3. يُأَكَّلَ m.
(yuʾakkala)
تُأَكَّلَ f.
(tuʾakkala)
يُأَكَّلَا m.
(yuʾakkalā)
تُأَكَّلَا f.
(tuʾakkalā)
تُأَكَّلُوا m.
(yuʾakkalū)
يُأَكَّلْنَ f.
(yuʾakkalna)
3. يُأَكَّلْ m.
(yuʾakkal)
تُأَكَّلْ f.
(tuʾakkal)
يُأَكَّلَا m.
(yuʾakkalā)
تُأَكَّلَا f.
(tuʾakkalā)
يُأَكَّلُوا m.
(yuʾakkalū)
يُأَكَّلْنَ f.
(yuʾakkalna)