Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/vajaa

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi vajaa vajaat nominatiivi vajaampi vajaammat nominatiivi vajain vajaimmat
genetiivi vajaan vajaiden
vajaitten
genetiivi vajaamman vajaampien
(vajaampain)
genetiivi vajaimman vajaimpien
vajainten
(vajaimpain)
partitiivi vajaata vajaita partitiivi vajaampaa vajaampia partitiivi vajainta vajaimpia
akkusatiivi vajaa;
vajaan
vajaat akkusatiivi vajaampi;
vajaamman
vajaammat akkusatiivi vajain;
vajaimman
vajaimmat
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi vajaassa vajaissa inessiivi vajaammassa vajaammissa inessiivi vajaimmassa vajaimmissa
elatiivi vajaasta vajaista elatiivi vajaammasta vajaammista elatiivi vajaimmasta vajaimmista
illatiivi vajaaseen vajaisiin
vajaihin
illatiivi vajaampaan vajaampiin illatiivi vajaimpaan vajaimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi vajaalla vajailla adessiivi vajaammalla vajaammilla adessiivi vajaimmalla vajaimmilla
ablatiivi vajaalta vajailta ablatiivi vajaammalta vajaammilta ablatiivi vajaimmalta vajaimmilta
allatiivi vajaalle vajaille allatiivi vajaammalle vajaammille allatiivi vajaimmalle vajaimmille
muut muut muut
essiivi vajaana vajaina essiivi vajaampana vajaampina essiivi vajaimpana vajaimpina
translatiivi vajaaksi vajaiksi translatiivi vajaammaksi vajaammiksi translatiivi vajaimmaksi vajaimmiksi
abessiivi vajaatta vajaitta abessiivi vajaammatta vajaammitta abessiivi vajaimmatta vajaimmitta
instruktiivi vajain instruktiivi vajaammin instruktiivi vajaimmin
komitatiivi vajaine komitatiivi vajaampine komitatiivi vajaimpine