Siirry sisältöön

Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/iloinen

Wikisanakirjasta
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi iloinen iloiset nominatiivi iloisempi iloisemmat nominatiivi iloisin iloisimmat
genetiivi iloisen iloisten
iloisien
genetiivi iloisemman iloisempien
(iloisempain)
genetiivi iloisimman iloisimpien
iloisinten
(iloisimpain)
partitiivi iloista iloisia partitiivi iloisempaa iloisempia partitiivi iloisinta iloisimpia
akkusatiivi iloinen;
iloisen
iloiset akkusatiivi iloisempi;
iloisemman
iloisemmat akkusatiivi iloisin;
iloisimman
iloisimmat
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi iloisessa iloisissa inessiivi iloisemmassa iloisemmissa inessiivi iloisimmassa iloisimmissa
elatiivi iloisesta iloisista elatiivi iloisemmasta iloisemmista elatiivi iloisimmasta iloisimmista
illatiivi iloiseen iloisiin illatiivi iloisempaan iloisempiin illatiivi iloisimpaan iloisimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi iloisella iloisilla adessiivi iloisemmalla iloisemmilla adessiivi iloisimmalla iloisimmilla
ablatiivi iloiselta iloisilta ablatiivi iloisemmalta iloisemmilta ablatiivi iloisimmalta iloisimmilta
allatiivi iloiselle iloisille allatiivi iloisemmalle iloisemmille allatiivi iloisimmalle iloisimmille
muut muut muut
essiivi iloisena iloisina essiivi iloisempana iloisempina essiivi iloisimpana iloisimpina
translatiivi iloiseksi iloisiksi translatiivi iloisemmaksi iloisemmiksi translatiivi iloisimmaksi iloisimmiksi
abessiivi iloisetta iloisitta abessiivi iloisemmatta iloisemmitta abessiivi iloisimmatta iloisimmitta
instruktiivi iloisin instruktiivi iloisemmin instruktiivi iloisimmin
komitatiivi iloisine komitatiivi iloisempine komitatiivi iloisimpine