Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/hävytön

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi hävytön hävyttömät nominatiivi hävyttömämpi hävyttömämmät nominatiivi hävyttömin hävyttömimmät
genetiivi hävyttömän hävyttömien
(hävytönten)
genetiivi hävyttömämmän hävyttömämpien
hävyttömämpäin
genetiivi hävyttömimmän hävyttömimpien
hävyttöminten
(hävyttömimpäin)
partitiivi hävytöntä hävyttömiä partitiivi hävyttömämpää hävyttömämpiä partitiivi hävyttömintä hävyttömimpiä
akkusatiivi hävytön;
hävyttömän
hävyttömät akkusatiivi hävyttömämpi;
hävyttömämmän
hävyttömämmät akkusatiivi hävyttömin;
hävyttömimmän
hävyttömimmät
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi hävyttömässä hävyttömissä inessiivi hävyttömämmässä hävyttömämmissä inessiivi hävyttömimmässä hävyttömimmissä
elatiivi hävyttömästä hävyttömistä elatiivi hävyttömämmästä hävyttömämmistä elatiivi hävyttömimmästä hävyttömimmistä
illatiivi hävyttömään hävyttömiin illatiivi hävyttömämpään hävyttömämpiin illatiivi hävyttömimpään hävyttömimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi hävyttömällä hävyttömillä adessiivi hävyttömämmällä hävyttömämmillä adessiivi hävyttömimmällä hävyttömimmillä
ablatiivi hävyttömältä hävyttömiltä ablatiivi hävyttömämmältä hävyttömämmiltä ablatiivi hävyttömimmältä hävyttömimmiltä
allatiivi hävyttömälle hävyttömille allatiivi hävyttömämmälle hävyttömämmille allatiivi hävyttömimmälle hävyttömimmille
muut muut muut
essiivi hävyttömänä hävyttöminä essiivi hävyttömämpänä hävyttömämpinä essiivi hävyttömimpänä hävyttömimpinä
translatiivi hävyttömäksi hävyttömiksi translatiivi hävyttömämmäksi hävyttömämmiksi translatiivi hävyttömimmäksi hävyttömimmiksi
abessiivi hävyttömättä hävyttömittä abessiivi hävyttömämmättä hävyttömämmittä abessiivi hävyttömimmättä hävyttömimmittä
instruktiivi hävyttömin instruktiivi hävyttömämpine instruktiivi hävyttömimpine
komitatiivi hävyttömine komitatiivi hävyttömämmin komitatiivi hävyttömimmin