Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/ämmämäinen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi ämmämäinen ämmämäiset nominatiivi ämmämäisempi ämmämäisemmät nominatiivi ämmämäisin ämmämäisimmät
genetiivi ämmämäisen ämmämäisten
ämmämäisien
genetiivi ämmämäisemmän ämmämäisempien
(ämmämäisempäin)
genetiivi ämmämäisimmän ämmämäisimpien
ämmämäisinten
(ämmämäisimpäin)
partitiivi ämmämäistä ämmämäisiä partitiivi ämmämäisempää ämmämäisempiä partitiivi ämmämäisintä ämmämäisimpiä
akkusatiivi ämmämäinen;
ämmämäisen
ämmämäiset akkusatiivi ämmämäisempi;
ämmämäisemmän
ämmämäisemmät akkusatiivi ämmämäisin;
ämmämäisimmän
ämmämäisimmät
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi ämmämäisessä ämmämäisissä inessiivi ämmämäisemmässä ämmämäisemmissä inessiivi ämmämäisimmässä ämmämäisimmissä
elatiivi ämmämäisestä ämmämäisistä elatiivi ämmämäisemmästä ämmämäisemmistä elatiivi ämmämäisimmästä ämmämäisimmistä
illatiivi ämmämäiseen ämmämäisiin illatiivi ämmämäisempään ämmämäisempiin illatiivi ämmämäisimpään ämmämäisimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi ämmämäisellä ämmämäisillä adessiivi ämmämäisemmällä ämmämäisemmillä adessiivi ämmämäisimmällä ämmämäisimmillä
ablatiivi ämmämäiseltä ämmämäisiltä ablatiivi ämmämäisemmältä ämmämäisemmiltä ablatiivi ämmämäisimmältä ämmämäisimmiltä
allatiivi ämmämäiselle ämmämäisille allatiivi ämmämäisemmälle ämmämäisemmille allatiivi ämmämäisimmälle ämmämäisimmille
muut muut muut
essiivi ämmämäisenä ämmämäisinä essiivi ämmämäisempänä ämmämäisempinä essiivi ämmämäisimpänä ämmämäisimpinä
translatiivi ämmämäiseksi ämmämäisiksi translatiivi ämmämäisemmäksi ämmämäisemmiksi translatiivi ämmämäisimmäksi ämmämäisimmiksi
abessiivi ämmämäisettä ämmämäisittä abessiivi ämmämäisemmättä ämmämäisemmittä abessiivi ämmämäisimmättä ämmämäisimmittä
instruktiivi ämmämäisin instruktiivi ämmämäisemmin instruktiivi ämmämäisimmin
komitatiivi ämmämäisine komitatiivi ämmämäisempine komitatiivi ämmämäisimpine