Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/witzig

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witziger [luo] witzige [luo] witziges [luo] witzige
akkusatiivi witzigen [luo] witzige witziges witzige
datiivi witzigem [luo] witziger witzigem witzigen
genetiivi witzigen witziger witzigen witziger
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzige witzige witzige witzigen
akkusatiivi witzigen witzige witzige witzigen
datiivi witzigen witzigen witzigen witzigen
genetiivi witzigen witzigen witzigen witzigen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witziger witzige witziges witzigen
akkusatiivi witzigen witzige witziges witzigen
datiivi witzigen witzigen witzigen witzigen
genetiivi witzigen witzigen witzigen witzigen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigerer [luo] witzigere [luo] witzigeres [luo] witzigere
akkusatiivi witzigeren [luo] witzigere witzigeres witzigere
datiivi witzigerem [luo] witzigerer witzigerem witzigeren
genetiivi witzigeren witzigerer witzigeren witzigerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigere witzigere witzigere witzigeren
akkusatiivi witzigeren witzigere witzigere witzigeren
datiivi witzigeren witzigeren witzigeren witzigeren
genetiivi witzigeren witzigeren witzigeren witzigeren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigerer witzigere witzigeres witzigeren
akkusatiivi witzigeren witzigere witzigeres witzigeren
datiivi witzigeren witzigeren witzigeren witzigeren
genetiivi witzigeren witzigeren witzigeren witzigeren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die witzigste [luo]
monikko die witzigsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am witzigsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigster [luo] witzigste witzigstes [luo] witzigste
akkusatiivi witzigsten witzigste witzigstes witzigste
datiivi witzigstem [luo] witzigster witzigstem witzigsten
genetiivi witzigsten witzigster witzigsten witzigster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigste witzigste witzigste witzigsten
akkusatiivi witzigsten witzigste witzigste witzigsten
datiivi witzigsten witzigsten witzigsten witzigsten
genetiivi witzigsten witzigsten witzigsten witzigsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi witzigster witzigste witzigstes witzigsten
akkusatiivi witzigsten witzigste witzigstes witzigsten
datiivi witzigsten witzigsten witzigsten witzigsten
genetiivi witzigsten witzigsten witzigsten witzigsten