Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/weich

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: weich
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weicher [luo] weiche [luo] weiches [luo] weiche
akkusatiivi weichen weiche weiches weiche
datiivi weichem [luo] weicher weichem weichen
genetiivi weichen weicher weichen weicher
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weiche weiche weiche weichen
akkusatiivi weichen weiche weiche weichen
datiivi weichen weichen weichen weichen
genetiivi weichen weichen weichen weichen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weicher weiche weiches weichen
akkusatiivi weichen weiche weiches weichen
datiivi weichen weichen weichen weichen
genetiivi weichen weichen weichen weichen

Komparatiivi[muokkaa]

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weicherer [luo] weichere [luo] weicheres [luo] weichere
akkusatiivi weicheren [luo] weichere weicheres weichere
datiivi weicherem [luo] weicherer weicherem weicheren
genetiivi weicheren weicherer weicheren weicherer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weichere weichere weichere weicheren
akkusatiivi weicheren weichere weichere weicheren
datiivi weicheren weicheren weicheren weicheren
genetiivi weicheren weicheren weicheren weicheren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weicherer weichere weicheres weicheren
akkusatiivi weicheren weichere weicheres weicheren
datiivi weicheren weicheren weicheren weicheren
genetiivi weicheren weicheren weicheren weicheren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die weichste [luo]
monikko die weichsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am weichsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weichster [luo] weichste weichstes [luo] weichste
akkusatiivi weichsten weichste weichstes weichste
datiivi weichstem [luo] weichster weichstem weichsten
genetiivi weichsten weichster weichsten weichster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weichste weichste weichste weichsten
akkusatiivi weichsten weichste weichste weichsten
datiivi weichsten weichsten weichsten weichsten
genetiivi weichsten weichsten weichsten weichsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi weichster weichste weichstes weichsten
akkusatiivi weichsten weichste weichstes weichsten
datiivi weichsten weichsten weichsten weichsten
genetiivi weichsten weichsten weichsten weichsten