Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/tolerant

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Positiivi

  • predikatiivinen muoto: tolerant
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi toleranter luo tolerante tolerantes luo tolerante
akkusatiivi toleranten luo tolerante tolerantes tolerante
datiivi tolerantem luo toleranter tolerantem toleranten
genetiivi toleranten toleranter toleranten toleranter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi tolerante tolerante tolerante toleranten
akkusatiivi toleranten tolerante tolerante toleranten
datiivi toleranten toleranten toleranten toleranten
genetiivi toleranten toleranten toleranten toleranten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi toleranter tolerante tolerantes toleranten
akkusatiivi toleranten tolerante tolerantes toleranten
datiivi toleranten toleranten toleranten toleranten
genetiivi toleranten toleranten toleranten toleranten

Komparatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto: toleranter
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi toleranterer tolerantere toleranteres tolerantere
akkusatiivi toleranteren tolerantere toleranteres tolerantere
datiivi toleranterem toleranterer toleranterem toleranteren
genetiivi toleranteren toleranterer toleranteren toleranterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi tolerantere tolerantere tolerantere toleranteren
akkusatiivi toleranteren tolerantere tolerantere toleranteren
datiivi toleranteren toleranteren toleranteren toleranteren
genetiivi toleranteren toleranteren toleranteren toleranteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi toleranterer tolerantere toleranteres toleranteren
akkusatiivi toleranteren tolerantere toleranteres toleranteren
datiivi toleranteren toleranteren toleranteren toleranteren
genetiivi toleranteren toleranteren toleranteren toleranteren

Superlatiivi[muokkaa]

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die toleranteste
monikko die tolerantesten
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa käytetään myös ilmaisua am tolerantesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi tolerantester toleranteste tolerantestes toleranteste
akkusatiivi tolerantesten toleranteste tolerantestes toleranteste
datiivi tolerantestem tolerantester tolerantestem tolerantesten
genetiivi tolerantesten tolerantester tolerantesten tolerantester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi toleranteste toleranteste toleranteste tolerantesten
akkusatiivi tolerantesten toleranteste toleranteste tolerantesten
datiivi tolerantesten tolerantesten tolerantesten tolerantesten
genetiivi tolerantesten tolerantesten tolerantesten tolerantesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi tolerantester toleranteste tolerantestes tolerantesten
akkusatiivi tolerantesten toleranteste tolerantestes tolerantesten
datiivi tolerantesten tolerantesten tolerantesten tolerantesten
genetiivi tolerantesten tolerantesten tolerantesten tolerantesten